Jesteś tutaj: Samorządowy Serwis Informacyjny Dla turystów Średzka Kolej Powiatowa Historia kolejki

Historia kolejki

Historia Powiatowej Kolei Wąskotorowej

- średzka kolejka wąskotorowa ma już ponad 100 lat. Pierwszy raz na trasę wyruszyła w 1902 r. Obecnie kursuje na 14 km odcinku Środa Wlkp. - Zaniemyśl.

Historia Średzkiej Kolei Powiatowej

Wyjątkową atrakcją powiatu średzkiego jest wąskotorowa linia kolejowa łącząca Środę Wlkp. z Zaniemyślem.
Historia średzkiej kolejki rozpoczęła się ponad 100 lat temu, kiedy to ustawa pruska o kolejkach lokalnych z lipca 1892 r. umożliwiła budowę i funkcjonowanie takich kolei na terenie obecnej Wielkopolski. Pierwsze odcinki średzkiej kolejki wąskotorowej o szerokość 1000 mm zaczęto układać w 1898 roku, a oddano je do eksploatacji w 1902 r. i wtedy kolejka wyruszyła po raz pierwszy na trasę. Sieć wąskotorową tworzyła linia główna Kobylepole (obecnie w granicach Poznania) - Środa Wlkp. - Zaniemyśl o długości 59 km oraz szereg odgałęzień i bocznic łączących liczne majątki ziemskie, z których dostarczano płody rolne (zwłaszcza buraki cukrowe) do  Środy Wlkp. lub Poznania.
Na początku XX wieku rozpoczęto stosowanie tzw. rolboków, czyli platform wąskotorowych, które przewoziły  szerokotorowe wagony towarowe. W ten sposób docierały one bez przeładowywania wąskimi torami do miejsca przeznaczenia. Jednocześnie z transportem towarowym funkcjonowały przewozy pasażerskie.
W 1949 r. Średzka Kolej Powiatowa została przejęta przez PKP. W 1952 r. zmieniono rozstaw torów z 1000 na 750 mm i taki pozostaje do dzisiaj. W latach 60 i 70 stopniowo likwidowano coraz dłuższe odcinki sieci wąskotorowej średzkiej kolejki.

Linia
Rok zamknięcia
Długość
Krerowo-Klony-Kleszczewo
11 km
Połażejewo-Mystki
 7 km
Odgałęzienie-Czarnotki-Brodowo
14 km
Odgałęzienie-Jaszkowo
1973
 4 km
Poznań Kobylepole-Tulce
1973
11 km
Tulce-Środa Wlkp. Miasto
1977
35 km

Ruch osobowy na linii Kobylepole - Środa Wlkp. zlikwidowano w roku 1968, a w latach następnych torowisko  rozebrano. W chwili obecnej pozostał tylko 14 km odcinek łączący Środę Wlkp. z Zaniemyślem.

Średzka kolejka wąskotorowa jest jedną z ostatnich w Europie, która prowadzi ruch pociągów wyłącznie trakcją parową.

W budynku dworca kolejowego w Zaniemyślu mieści się izba pamięci poświęcona kolejce i kolei, natomiast w budynku stacyjnym Środa Wlkp. Miasto otwarto Muzeum Średzkiej Ciuchci. Zgromadzone  zostały tam bardzo ciekawe eksponaty, które należy koniecznie zobaczyć.

Serdecznie zapraszamy na wycieczki Średzką Koleją Powiatową!