Jesteś tutaj: Samorządowy Serwis Informacyjny Dla turystów Szlaki Turystyczne piesze Stacja PKP Miłosław - Winna Góra - Miłosław - Czeszewo

Stacja PKP Miłosław - Winna Góra - Miłosław - Czeszewo

jest szlakiem przebiegającym na granicy powiatów średzkiego i wrzesińskiego, przez tereny związane z życiem gen. Jana Henryka Dąbrowskiego oraz wydarzeniami Wiosny Ludów 1848 roku.

Trasa:  Stacja PKP Miłosław - Winna Góra - Miłosław - Czeszewo

Długość: ok. 14 km, z czego na terenie Powiatu Średzkiego ok. 5 km

Opis szlaku:
       Szlak rozpoczyna się na stacji kolejkowej w Miłosławiu. Stąd kierujemy się do miasta. Na skrzyżowaniu skręcamy w prawo i ul. Mostową dochodzimy do wiaduktu kolejowego. Tuż za nim schodzimy w dolinę rzeczki Miłosławki i idąc na zachód pośród łąk i w pobliżu stawów rybnych dochodzimy z czasem na skraj lasu. W pewnym miejscu zbaczamy w prawo i po ok. 200 m wchodzimy na zalesiony grzbiet ozu Miłosławskiego, nazywanego tutaj Winnymi Górami (103 m n.p.m.). Później schodzimy w prawo, w dół i po wyjściu z lasu aleją kasztanowców szlak prowadzi nas ku szosie Miłosław - Środa Wlkp. przy której wznoszą się zabudowania folwarczne Winnej Góry.
      Ze wsi podążamy dalej drogą pośród lasów i przy stawach. Po przejściu ponad 2 km przekraczamy znów tory kolejowe i ponownie wchodzimy do Miłosławia. Tu trafiamy na szlak czarny, który prowadzi przez do stacji kolejowej.  Szlak niebieski natomiast, skręca w prawo wychodząc z miasta.

Przebieg czarnego szlaku przez miasto jest następujący:
          Ulicami Dworcową i  Wrzesińską dochodzimy na dawny rynek, czyli pl. Wiosny Ludów. Po prawej budynek Bazaru ze skromną tabliczką upamiętniającą zacięte walki w 1848 r., a w głębi placu (po lewej) głaz - pomnik z 1982 r. poświecony "Dzieciom Miłosławia walczącym o mowę polską". Wchodzimy następnie w ul. Zamkową, mijając z lewej pomnik upamiętniający 100 - lecie Wiosny Ludów, odsłonięty w r. 1948 w parku pałacowym, przeniesiony w to miejsce w 1995 r. Tuż obok kościół św. Jakuba z ok. 1620 r., przebudowany w XIX i XX w., z neogotycką dzwonnicą z XIX w. Nieco dalej, przy murze kościelnym zrekonstruowany w r. 1998 pomnik kosynierów miłosławskich 1848 r. z figurą św. Wawrzyńca, a na niewielkim skwerku niewielki pomniczek z tablicą informującą, że tu spoczywają kosynierzy miłosławscy polegli w bitwie 30. IV. 1848 r. Tuż obok stara szkoła  z tablicą poświęcona strajkującym dzieciom w latach 1901 - 04 i 1906 - 07. Po przeciwnej stronie ulicy skromne Muzeum Ziemi Miłosławskiej, mieszczące się w dawnym kościele poewangelickim z lat 1870 - 71. Dochodzimy do okazałej bramy parku, w którym wznosi się pałac rozbudowywany w XIX w. niegdyś siedziba Mielżyńskich, później Kościelskich, spalony w 1945 r., a odbudowany w l. 1963 - 69. Obecnie mieści się w nim szkoła. Od pałacu po kamiennych schodkach schodzimy w aleję grabową, dochodząc do końca szlaku czarnego. Tu spotykamy dochodzący od lewej szlak niebieski, który poprowadzi nas już do końca wycieczki. Rozległy park pałacowy ze stawami zajmuje pow. 37,80 ha. Przy rozległej polanie w 1899 r. odsłonięto tu pierwszy na ziemiach polskich pomnik Juliusza Słowackiego, dłuta Władysława Marcinkowskiego. Tuż przy nim pomnikowy dąb o obw. 680 cm, zwany dębem Słowackiego.

Dalszy fragment znakowanej trasy prowadzi pośród malowniczych lasów należących do Żerkowsko-Czeszewski Park Krajobrazowy.  Szlak kończy się w Czeszewie.