A A A | zmień kontrast | Mapa strony | język: pl en de | rss ico-rss | ico-bip
logo-sroda-wlkp
Jesteś tutaj: Samorządowy Serwis Informacyjny Powiat Aktualności Aktualności 10 lat Średzkiego Towarzystwa Fotograficznego

10 lat Średzkiego Towarzystwa Fotograficznego

W miniony piątek, 12 maja, Średzkie Towarzystwo Fotograficzne świętowało jubileusz 10-lecia. Z tej okazji, w budynku zakładów Modena przy ul. Małej Klasztornej 3 w Środzie Wielkopolskiej odbył się wernisaż wystawy. W murach budynku członkowie stowarzyszenia - artyści-fotograficy - prezentowali swoje prace. W uroczystości uczestniczył Starosta Średzki Marcin Bednarz.

16.05.2017


- Z okazji Jubileuszu 10-lecia powstania Średzkiego Towarzystwa Fotograficznego, na ręce Pana Prezesa składam wszystkim członkom Średzkiego Towarzystwa Fotograficznego gratulacje i podziękowania za działalność na rzecz rozwoju kultury i sztuki na terenie powiatu średzkiego - mówił Starosta Średzki Marcin Bednarz. -  Na wyrazy uznania zasługuje Państwa talent, pasja i ogromne zaangażowanie w działalność Średzkiego Towarzystwa Fotograficznego. Z prawdziwą przyjemnością śledzę i wspieram wszelkie działania promujące piękno naszej „Małej Ojczyzny". W imieniu samorządu Powiatu Średzkiego życzę wielu kolejnych lat satysfakcjonującej pracy, realizacji wszystkich ambitnych zamierzeń oraz wiele radości i pomyślności w życiu osobistym.
Przez minione 10 lat stowarzyszenie zorganizowało około 60 wystaw. Na tysiącach fotografii wykonanych przez artystów uwiecznione zostały ważne wydarzenia i uroczystości dokumentujące historię regionu oraz piękno naszego powiatu. Fotografie, które ukazują wrażliwość oraz niebywały talent  ich twórców, stanowią ważną część dorobku kulturalnego naszego miasta.
- Początek naszego Stowarzyszenia ma miejsce tam, gdzie łączą się ścieżki byłego ŚTF-u, działającego w latach 1959 - 1962 i Klubu Fotograficznego Anonimowi Artyści powstałego w 2002r. - informują członkowie ŚTF. - Pomysł ponownego powołania do życia Towarzystwa Fotograficznego narodził się po zorganizowanej przez Klub AA wystawie honorującej dorobek fotograficzny swoich poprzedników. „Historia w czerni i bieli, czyli Średzkie Towarzystwo Fotograficzne" miała swój wernisaż 1 czerwca 2006r.
w Ośrodku Kultury. Wbrew temu co zwykło się mówić o różnicy pokoleń, w przypadku wspólnej pasji, okazała się ona być ogniwem łączącym. Niespełna rok później, doszło do pierwszego spotkania inicjatorów organizacji, która nawiązywałaby do działalności poprzedników, a równocześnie potrafiła się odnaleźć w dobie wszechobecnej fotografii cyfrowej. Po blisko miesięcznych przygotowaniach, 10 maja 2007 roku w Złotej Sali Restauracji „Wiedeńska" zostało powołane do życia Średzkie Towarzystwo Fotograficzne. Za główny cel swojej działalności przyjęło popularyzacje fotografii we wszystkich jej dziedzinach, ochronę i popularyzację dorobku polskiej fotografii.
Funkcję Prezesa Zarządu Stowarzyszenia pełni Bartłomiej Król.
Członkowie organizacji: Bartłomiej Król, Monika Pogorzelec, Janis Proksa, Adam Serowik, Adrian Lisiewicz, Maciej Frąckowiak, Zbigniew Król, Marek Żarnowski, Krzysztof Ratajski, Vieletta Golba, Sebastian Lacherski.
Honorowi członkowie organizacji: Bożena Doroszewska, Jerzy Owsiński, Józef Odalanowski, Władysław Nielipiński.

Fot. Barbara Kołodziej
 

 
baner300x250