Jesteś tutaj: Samorządowy Serwis Informacyjny Powiat Aktualności Aktualności 70-lecie OSP w Klęce

70-lecie OSP w Klęce

Jubileusz 70-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Klęce połączony z gminnymi obchodami Dnia Strażaka odbył się w sobotę, 6 maja. W uroczystości uczestniczył Starosta Średzki Marcin Bednarz, który wygłosił okolicznościowe przemówienie, dziękując i gratulując zgromadzonym strażakom.

10.05.2017

Wśród zaproszonych gości znaleźli się: Starosta Średzki Marcin Bednarz,  Zastępca Burmistrza Środy Ernest Iwańczuk, przedstawiciel Komendy PSP w Środzie Komendant  brygadier Jarosław Kuderczak, Prezes  Oddziału Powiatowego  ZOSP RP w Środzie druh Jerzy Bartkowiak, Przewodniczący Rady Gminy Waldemar Tomaszewski, Wójt Gminy Nowe Miasto nad Wartą Aleksander Podemski oraz Sekretarz Gabriela Kosmala, a także radni  gminy Nowe Miasto n. Wartą, dyrektor Szkoły Podstawowej w Klęce Róża Doerffer-Jambor, przedstawiciele Zarządu firmy Phytopharm Klęka: prezes Wojciech Skrobański i prezes finansowy Arkadiusz Szymurski oraz doktor Jerzy Jambor. Ponadto Burmistrz Gminy Vestenbergsgreuth Helmut Loters, ks. kanonik Stanisław Tomalik, poczty sztandarowe, druhny i druhowie Ochotniczych Straży Pożarnych  z Nowego Miasta, Wolicy Koziej, Boguszyna, Boguszynka, Chromca i Szypłowa.
Meldunek o gotowości pododdziałów do uroczystego apelu, który złożył druh Wojciech Król odebrał prezes  oddziału powiatowego w Środzie Wlkp. druh Jerzy  Bartkowiak. Następnie odegrano hymn państwowy oraz wciągnięto flagę na maszt.

Uhonorowano strażaków
Uroczystość była okazją do uhonorowania strażaków, którzy swoją postawą, społecznym zaangażowaniem i pomocą przysłużyli  się lokalnej społeczności.

Uchwałą Prezydium Zarządu Głównego Związku OSP RP, Złoty Znak Związku OSP RP otrzymał druh Krzysztof Cichoń.
Uchwałą Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP w Poznaniu, Złoty Medal "Za Zasługi dla Pożarnictwa" otrzymali: Wojciech Mazurek oraz Paweł Grzeszczyk, ponadto Srebrny Medal "Za Zasługi dla Pożarnictwa" otrzymali: Piotr Cichoń, Damian Mroziński, Piotr Haak i Wiesław Smektała.
Uchwałą Prezydium Zarządu Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Poznaniu, Brązowym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa zostali odznaczeni: druh Tomasz Marcinowski-OSP Klęka, druh Paweł Wojciński-OSP Klęka, druhna Elżbieta Joachimiak-OSP Klęka, druh Marian Lewandowski-OSP Klęka, druh Leszek Teterycz-OSP Klęka, druh Jakub Ratajczak- OSP Nowe Miasto n/W, druh Bartosz Król- OSP Nowe Miasto n/W, druh Tomasz Lipiecki- OSP Nowe Miasto n/W.
Decyzją Prezydium Zarządu OSP w Klęce za duże osobiste zaangażowanie w działalność i rozwój Ochotniczej Straży Pożarnej, Krzyż Koronny otrzymał: druh Sławomir Rogacki.
Uchwałą Prezydium Zarządu Powiatowego Związku Ochotniczych  Straży Pożarnych Rzeczpospolitej w Środzie Wielkopolskiej, odznaką Strażak Wzorowy został uhonorowany druh Adrian Pasterniak z OSP Nowe Miasto n/W.
Uchwałą Prezydium Zarządu Gminnego  Związku Ochotniczych  Straży Pożarnych Rzeczpospolitej w Nowym Mieście nad Wartą, odznaki za wysługę lat otrzymali: 70 lat służby druh Wincenty Michalak-OSP Klęka, 70 lat służby druh Bronisław Janicki - OSP Wolica Kozia, 60 lat służby druh Stanisław Łuczak - OSP Klęka oraz 50 lat służby druhowie z OSP Klęka: Jerzy Sobczak, Stefan Kaczmarek, Zygmunt Tomczak oraz Leszek Stangryczak.
Z okazji Dnia Strażaka  oraz 70.  rocznicy powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Klęce  za chlubną i ofiarną działalność w zaszczytnej służbie społecznej zostali wyróżnieni druhny i  druhowie: Zofia Adryan, Krzysztof Cichoń, Sławomir Rogacki, Leszek Teterycz, Kazimiera Stangryczak, Grzegorz Gogulski i Roman Cichoń.

Motopompa dla Klęki
Z okazji jubileuszu 70-lecia firma Phytopharm w Klęce ofiarowała  OSP nowy sprzęt pożarniczy. Motopompę przekazali strażakom prezes firmy Wojciech Skrobański i vice-prezes Arkadiusz Szymurski. Nowy sprzęt został poświęcony przez ks. kanonika Stanisława Tomalika.

Fot. Barbara Kołodziej