Jesteś tutaj: Samorządowy Serwis Informacyjny Powiat Aktualności Aktualności 78 rocznica Zbrodni Katyńskiej

78 rocznica Zbrodni Katyńskiej

11.04.2018

10 kwietnia br. przed tablicą katyńską na dziedzińcu Średzkiej Kolegiaty przedstawiciele władz Powiatu Średzkiego, Gminy Środa Wielkopolska, organizacje kombatanckie, młodzież ze średzkich szkół uczcili pamięć zamordowanych Polaków na Wschodzie.

Uroczystości rozpoczęły się w średzkiej Kolegiacie mszą świętą w intencji zamordowanych Polaków. Po mszy wszyscy zebrani przeszli przed tablicę na dziedzińcu Kolegiaty Średzkiej, gdzie odśpiewano hymn narodowy, a okolicznościowe przemówienia do zebranych wygłosili Wojciech Ziętkowski - Burmistrz Miasta Środa Wielkopolska oraz Tadeusz Patecki - Prezes Stowarzyszenia „Katyń". Wartę honorową przed tablicą pełnili uczniowie klasy wojskowej z Zespołu Szkół Rolniczych.

Na tablicy znajdują się imiona i nazwiska 34 ofiar NKWD i innych bezimiennych, zamordowanych w 1940 r. w Katyniu, Charkowie i Miednoje. Wiązanki kwiatów przed tablicą złożyli m.in. przedstawiciele władz Powiatu Średzkiego ze Starostą Średzkim Marcinem Bednarzem i Gminy Środa Wielkopolska z jej Burmistrzem Wojciechem Ziętkowskim a także przedstawiciele organizacji kombatanckich i młodzież ze średzkich szkół.

Zdjęcia: Mateusz Ślebioda