Jesteś tutaj: Samorządowy Serwis Informacyjny Powiat Aktualności Aktualności Aktywny wypoczynek w powiecie średzkim

Aktywny wypoczynek w powiecie średzkim

Pomniki przyrody, zabytki historyczne, szlaki turystyczne, ścieżki rowerowe, liczne imprezy plenerowe - powiat średzki oferuje swoim mieszkańcom, a także turystom, moc atrakcji. Lato coraz bliżej, może więc warto lepiej poznać naszą małą ojczyznę?

19.04.2017

Na terenie powiatu średzkiego mogą spędzić ciekawie czas zarówno amatorzy historii, ciekawostek przyrodniczych, fani wędkarstwa, przejażdżek rowerowych, czy wydarzeń kulturalnych. Gmina Dominowo z Rezerwatem Archeologicznym w Gieczu, gmina Zaniemyśl z piękną Wyspą Edwarda, gmina Nowe Miasto nad Wartą z rezerwatem faunistycznym „Dębno nad Wartą" oraz malowniczymi terenami dorzecza Warty, czy gmina Środa Wielkopolska i organizowane w Środzie „Sejmiki Kultury", to kilka najważniejszych przystanków w podróży po tej części Wielkopolski.

Atrakcje Zaniemyśla i okolic
Zaniemyśl był rodzinną miejscowością rodziny Raczyńskich. Hrabia Edward Raczyński, po otrzymaniu na własność wyspy na jeziorze, wybudował na niej drewnianą rezydencję w stylu szwajcarskim, która, podobnie jak otaczający ją park, wpisana jest obecnie do rejestru zabytków. W historycznej rezydencji mieści się hotel i restauracja oraz organizowane są także konferencje. Wyspa Edwarda stanowi ozdobę i chlubę dla ziemi średzkiej. Z osobą Edwarda Raczyńskiego związany jest także zabytkowy, neogotycki, trójnawowy kościół św. Wawrzyńca w Zaniemyślu, którego budowę hrabia finansował. Przy zachodniej ścianie świątyni znajduje się klasycystyczny grobowiec Edwarda Raczyńskiego.
Wyjątkową atrakcją na skalę wojewódzką są organizowane co roku „Zaniemyskie Bitwy Morskie". Nawiązują one do bitew hrabiego Raczyńskiego, który organizował je ku uciesze swoich gości, odwiedzających jego rezydencję na Wyspie Edwarda. Współczesnym bitwom morskim o herb Gminy Zaniemyśl towarzyszą dodatkowe atrakcje, m.in. konkurs wędkarski czy koncerty muzyczne. Tegoroczne XXXIX Zaniemyskie Bitwy Morskie odbędą się 22 lipca.
Okolice Zaniemyśla to także liczne szlaki turystyczne przygotowane zarówno z myślą o amatorach pieszych wycieczek, jak również o rowerzystach. Malownicze trasy wokół jeziora Łękno, Jeziory Małe czy  Jeziory Wielkie, historyczne dworki w Czarnotkach, Łęknie czy Płaczkach oraz pomniki przyrody, m.in. dąb bezszypułkowy „Dziadziuś" o obwodzie pnia ok. 800 cm czy aleja grabowa o długości blisko 130 m. uatrakcyjnią każdy wyjazd „za miasto" i pozwolą cieszyć się pięknem naszego regionu. Dodatkowo, na trasie Środa Wielkopolska - Zaniemyśl - Środa Wielkopolska kursuje kolejka wąskotorowa - Średzka Kolej Powiatowa. Kursy turystyczne kolejki rozpoczną się tradycyjnie 1 maja. Przypomnijmy, iż ruch turystyczny na Średzkiej Kolei Powiatowej jest realizowany dzięki współfinansowanemu przez Powiat Średzki zadaniu publicznemu „Kolej na Wyspę".
- Mając na uwadze długoletnią historię Średzkiej Kolei Powiatowej oraz liczne działania Towarzystwa Przyjaciół Kolejki Średzkiej „Bana" mające na celu jej jak najlepsze funkcjonowanie, uznaliśmy, iż finansowe wsparcie Towarzystwa znacznie przyczyni się do uatrakcyjnienia naszego powiatu pod względem turystycznym - mówi Starosta Średzki Marcin Bednarz.
Polska pierwszych Piastów
Kolejnym, wyjątkowym miejscem na mapie powiatu jest leżąca na trasie Szlaku Piastowskiego niewielka miejscowość Giecz, w gminie Dominowo. Znajduje się tam Rezerwat Archeologiczny  Giecz - Grodziszczko będący jednym z oddziałów Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Na terenie rezerwatu dostępna jest ekspozycja przedstawiająca dzieje grodu i kasztelanii gieckiej. Wewnątrz wałów grodziska można obejrzeć kamienne fundamenty palatium oraz fragment częściowo zrekonstruowanej północnej ściany nawy kościoła grodowego. W czasie panowania Piastów Giecz stanowił ważny ośrodek polityczny, militarny, administracyjny, gospodarczy oraz religijny. Znajdują się tam również fundamenty przedromańskiego kościoła grodowego Jana Chrzciciela z kryptą relikwiarzową, fragmenty nieukończonego palatium z początku XI w., romański kościół NMP i św. Mikołaja z XII w. oraz kościół św. Jana Chrzciciela z 1767 r.
Już 19 kwietnia br. o godzinie 12:00 zostanie otwarta zmodernizowana wystawa stała „Terra Sancta - Giecz w monarchii piastowskiej". Odwiedzający muzeum będą mieli okazję zapoznać się z licznym zbiorem przedmiotów o charakterze luksusowym, które mają poświadczyć wysoką rangę ośrodka grodowego w Gieczu oraz potwierdzić jego szczególne znaczenie dla dynastii Piastów.
Kulturalna stolica Wielkopolski
Dzięki kolejnej edycji Średzkich Sejmików Kultury na przełomie maja i czerwca Środa Wielkopolska zamieni się w kulturalną stolicę Wielkopolski. Na Starym Rynku oraz w Parku Łazienki organizatorzy zaplanowali liczne koncerty muzyczne (m.in. Patrycji Markowskiej, Eweliny Lisowskiej czy zespołu Happysad), warsztaty teatralne czy taneczne, pokazy, a także zajęcia sportowe (pilates dla seniorów czy Festiwal Biegów im. Pawła Edmunda Strzeleckiego w Koszutach). Program tegorocznych Sejmików przewiduję ciekawe atrakcje dla każdego.
Nadchodzące ciepłe dni lata zachęcają do poznawania nieodkrytych dotąd części powiatu, które oferują moc ciekawych atrakcji i umożliwiają zdobycie nowej wiedzy na temat małej ojczyzny. Coraz większa liczba ścieżek rowerowych w połączeniu z bogatym kalendarzem imprez plenerowych w całym powiecie sprzyjają aktywnemu spędzaniu wolnych dni.

Fot. Anna Ziętek