Jesteś tutaj: Samorządowy Serwis Informacyjny Powiat Aktualności Aktualności Barwne Orszaki Trzech Króli

Barwne Orszaki Trzech Króli

Tradycyjnie, 6 stycznia drogami powiatu średzkiego przeszły Orszaki Trzech Króli. W uroczystościach w Murzynowie Kościelnym oraz Środzie Wielkopolskiej uczestniczyli Burmistrz Wojciech Ziętkowski, Sekretarz Powiatu Bartosz Wieliński, Przewodniczący Rady Miejskiej Paweł Dopierała oraz Prezes UK Jarosław Płociński.

08.01.2018

Podobnie jak w całym kraju, w sobotę, 6 stycznia w Święto Objawienia Pańskiego drogami powiatu średzkiego przeszły Orszaki Trzech Króli. W marszach organizowanych w Murzynowie Kościelnym, a także w Środzie uczestniczyli włodarze miasta i powiatu. W uroczystościach licznie wzięli udział mieszkańcy regionu.
Piąty już orszak w Murzynowie Kościelnym ruszył spod miejscowej szkoły, dokąd bryczką przybyli  trzej królowie: Melchior (Sekretarz  Powiatu Bartosz Wieliński), Kacper (Burmistrz Wojciech Ziętkowski) oraz Baltazar (Wójt Gminy Dominowo Krzysztof Pauter), w postać Heroda wcielił się Jarosław Płociński - Prezes Usług Komunalnych. Stamtąd, w barwnym pochodzie, licznie zebrani  parafianie udali się do kościoła.
Zależy nam na podkreśleniu znaczenia rodziny, dlatego nasz żywy żłóbek, składa się z rzeczywistej rodziny, każdego roku pochodzącej  z innej wioski - mówi organizator uroczystości ksiądz Radosław Nowak, proboszcz Parafii pod wezwaniem Świętego Jana Chrzciciela w Murzynowie Kościelnym. - Poprzez takie uroczystości chcemy też integrować lokalną społeczność, która chętnie włączyła się w organizację orszaku.  Doceniamy też fakt, że odwiedzili nas włodarze naszego regionu, za co bardzo dziękuję.
Barwnie i radośnie było także podczas Orszaku Trzech Króli w Środzie. Podobnie, jak w Murzynowie Kościelnym, w postać mędrców ze Wschodu wcielili się Sekretarz Powiatu Bartosz Wieliński, Burmistrz Wojciech Ziętkowski  oraz Paweł Dopierała - Przewodniczący Rady Miejskiej, rolę Heroda ponownie zagrał Jarosław Płociński,  natomiast Prezes Zarządu Szpitala Średzkiego Filip Waligóra i Prezes Spółki „Środa XXI" Joanna Marusik zaprezentowali się jako Święta Rodzina.
Średzki pochód ruszył spod kościoła Św. Józefa na Osiedlu Jagiellońskim. W marszu licznie uczestniczyli mieszkańcy miasta, średzcy kapłanie, samorządowcy. Ulicami miasta, zebrani dotarli na Rynek. Uroczystość zakończyła się przy średzkiej Kolegiacie, gdzie przy żłobie, trzej królowie złożyli pokłon i dary nowonarodzonemu królowi żydowskiemu.
W Polsce Orszak Trzech Króli zorganizowany został po raz dziesiąty, tym razem odbył się w ponad 600 miejscowościach w kraju, a także za granicą, nawet w tak odległych miejscach jak Ekwador czy Rwanda.
- Tegoroczny Orszak Trzech Króli dzieje się w roku wyjątkowym, w którym przypada setna rocznica odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę - napisał w specjalnym przesłaniu do uczestników tegorocznego Orszaku Prezydent RP Andrzej Duda. - Ma więc szczególną, niezwykle piękną wymowę jako przedsięwzięcie łączące Polaków i odwołujące się do najważniejszych dla naszego narodu wartości.
Święto Trzech Króli jest jednym z najstarszych świąt w Kościele, obchodzone już było w III wieku. Zawarta w Ewangelii św. Mateusza opowieść o trzech mędrcach ze Wschodu, była jego źródłem. Według przekazów, mędrcy, którzy idąc za gwiazdą w poszukiwaniu nowo narodzonego Jezusa, przybyli do stajenki w Betlejem i tam złożyli dzieciątku dary - złoto (symbol godności królewskiej), kadzidło (symbol godności kapłańskiej) i mirrę ( symbol wypełnienia proroctw mesjańskich oraz zapowiedź śmierci).

Fot. Marta Machowiak/Barbara Kołodziej