Jesteś tutaj: Samorządowy Serwis Informacyjny Powiat Aktualności Aktualności Bezpieczne wakacje

Bezpieczne wakacje

Pierwsze wakacyjne dni już za nami. Letnie miesiące to czas wypoczynku i relaksu, ale też większego ryzyka drobnych wypadków i urazów. Ten problem dotyczy szczególnie dzieci i młodzieży. Jak postępować w przypadku skręcenia, złamania czy skaleczenia? Gdzie szukać pomocy, gdy przydarzy nam się poważniejszy uraz?

06.07.2017

W okresie wakacyjnym liczba wypadków i urazów nasila się. Do najczęstszych należą złamania, skręcenia, zwichnięcia, potłuczenia i skaleczenia. Ich przyczyny w większości przypadków są podobne - upadek podczas jazdy na rowerze czy gry w piłkę, nadepnięcie na rozbite szkło, przechodzenie przez ogrodzenia czy wypadek komunikacyjny. W jaki sposób udzielić poszkodowanemu pierwszej pomocy?

Pierwsza pomoc
Drobne otarcia i skaleczenia, choć bywają bolesne, zazwyczaj nie są groźne i szybko się goją. Nie należy ich jednak bagatelizować. Miejsce zranienia trzeba przemyć czystą wodą, a następnie zdezynfekować środkiem odkażającym. Na większe rany należy założyć jałowy opatrunek. Jeżeli nie można zatamować krwawienia, rana jest silnie zabrudzona lub tkwi w niej jakiś przedmiot (np. kawałki szkła) należy jak najszybciej udać się do lekarza. Potrzebne może być założenie szwów i podanie szczepionki przeciwtężcowej u dorosłych powyżej 25 roku życia.
Czasem wystarczy niefortunnie postawić nogę, by pojawił się ostry ból, nasilający się podczas chodzenia. W przypadku skręcenia stawu (np. kostki) dochodzi do nadmiernego rozciągnięcia torebki stawowej. Pierwsza pomoc polega na zastosowaniu zimnego okładu, który łagodzi ból i zmniejsza opuchliznę. Następnie należy unieruchomić staw bandażem elastycznym i nie nadwerężać obolałej kończyny. Poważniejszym urazem jest zwichnięcie stawu. Dochodzi wówczas do przemieszczenia kości tworzących staw, które może prowadzić nawet do rozerwania torebki stawowej. W przypadku takiego urazu należy unieruchomić staw i niezwłocznie udać się do lekarza.
Jeżeli doszło do złamania kończyny,  wskazane jest unieruchomienie dwóch sąsiadujących z miejscem złamania stawów, np. przywiązując do nogi długi kij lub gałąź. W przypadku złamania ręki należy umieścić kończynę na temblaku lub przybandażować do ciała. Następnie trzeba jak najszybciej przetransportować poszkodowanego do szpitala. Na obrzęknięte, bolesne miejsce można położyć zimny opatrunek. Pod żadnym pozorem nie wolno próbować samodzielnie nastawiać kości.

Kiedy na SOR?
W przypadku poważnego urazu czy nagłego zagrożenia życia pomocy medycznej udziela Szpitalny Oddział Ratunkowy, działający 24 godziny na dobę. Jak podkreślają lekarze, średni czas pobytu pacjenta na SOR w Szpitalu Średzkim wynosi około 2 godziny. W wyjątkowych przypadkach czas ten może się wydłużyć. Taka sytuacja miała miejsce w okresie Bożego Ciała, gdy jedna z mieszkanek Środy czekała ze swoją córką kilka godzin na pomoc lekarską. Dziewczynka nadepnęła na szkło i rozcięła sobie stopę, konieczne było założenie szwów. Niestety, w tym samym czasie lekarze Szpitalnego Oddziału Ratunkowego udzielali pomocy ciężko rannym pacjentom poszkodowanym w wypadku samochodowym.
- Lekarze pracujący na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym nierzadko mają pacjentów w stanie zagrożenia życia, dlatego pragniemy zaapelować do pacjentów o cierpliwość oraz zrozumienie - wskazuje dr Julita Juszczak ze Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. - Jeżeli na oddziale ratunkowym nie ma innych pacjentów, którzy wymagają pilnej pomocy lekarskiej, pozostałe osoby obsługiwane są praktycznie od razu. Każdy pacjent jest dla nas równie ważny i każdemu z potrzebujących staramy się pomóc w możliwie jak najkrótszym czasie - dodaje dr Juszczak.
Aby usprawnić pracę Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, Szpital Średzki podobnie jak i inne szpitale  wprowadził system triage, czyli kwalifikację pacjentów w zależności od stopnia zagrożenia ich zdrowia i życia. Pacjent jest diagnozowany przez wykwalifikowany personel medyczny, a następnie przydzielony jest mu odpowiedni kolor opaski, według którego będzie mógł oszacować czas oczekiwania w Izbie Przyjęć:
Przyjęty w Szpitalu Średzkim triage jest systemem międzynarodowym i obejmuje:
·         Kolor czerwony - pomoc natychmiastowa, bezpośrednie zagrożenie życia, pacjent przyjmowany jest poza kolejnością,
·         Kolor pomarańczowy - pomoc bardzo pilna, czas oczekiwania do 15 minut,
·         Kolor żółty - pomoc pilna, czas oczekiwania do 60 minut,
·         Kolor zielony - pomoc odroczona, czas oczekiwania do 4 godzin,
·         Kolor niebieski - wyczekujący, czas oczekiwania do 6 godzin.