Jesteś tutaj: Samorządowy Serwis Informacyjny Powiat Aktualności Aktualności Dotacje dla zabytkowych kościołów w powiecie

Dotacje dla zabytkowych kościołów w powiecie

Powiat średzki przyznał pięciu parafiom rzymskokatolickim dotacje o łącznej wysokości ponad 110 tys. złotych na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach, wpisanych do rejestru zabytków.

06.07.2017

Podczas ostatniej sesji Rady Powiatu Zarząd Powiatu Średzkiego pozytywnie rozpatrzył wnioski pięciu parafii z terenu powiatu o udzielenie dotacji na planowane prace remontowe w roku 2017.
Parafia pw. Św. Marcina w Śnieciskach otrzyma 15 tys. złotych, które przeznaczone zostaną na kompleksowy remont zabytkowej dzwonnicy. Z kolei Parafii pw. Św. Wawrzyńca w Zaniemyślu przyznanych zostało 10 tys. złotych na pełną konserwację i restaurację obrazu olejnego na płótnie Św. Alojzego Gonzagi  i feretonu. Parafia pw. Św. Michała Archanioła w Winnej Górze dostanie 3 tys. złotych na pełną konserwację i restaurację rzeźby św. Michała wg programu prac autorstwa mgr Jagody Mugaj.
Parafia pw. Św. Jana Chrzciciela w Murzynowie Kościelnym złożyła dwa wnioski o przyznanie dotacji, oba zostały rozpatrzone pozytywnie. Pomoc finansową w wysokości 26 tys. złotych Parafia otrzyma na prace konserwacyjne oraz restauracyjne polichromii wg projektu A. Procajłowicza na stropie pod nawą główną. Z kolei na wykonanie prac konserwacyjnych metalowych rozet przy żyrandolach oraz usunięcie niedziałającej instalacji elektrycznej na stropie nad nawą główną w kościele powiat średzki przyznał Parafii 60,5 tys. złotych.
- Jednym z obowiązków samorządu jest ochrona zabytków i opieka nad nimi. Wskazane parafie są szczególnymi obiektami o dużej wartości historycznej na terenie naszego powiatu. Stanowią również element promocji naszego regionu. Każdy z wniosków złożonych przez średzkie parafie otrzymał wcześniej pozytywną opinię Wielkopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, co uzasadnia słuszność przekazywania dotacji - wskazuje Wicestarosta Średzki Piotr Kasprzak.
Przypomnijmy, że w wybranych średzkich kościołach trwają już remonty dofinansowane ze środków Gminy Środa Wielkopolska. Od kilku miesięcy trwają prace restauracyjne przy murowanym ogrodzeniu wokół Parafii pw. Wniebowzięcia NMP. Kolegiata otrzymała na ten cel od miasta ponad 316 tys. złotych. Także Parafia pw. Św. Michała Archanioła w Winnej Górze otrzymała pod koniec marca 15 tys. złotych na kolejny etap prac renowacyjnych okien witrażowych.

Fot. źródło: http://www.parafiamk.pl/