Jesteś tutaj: Samorządowy Serwis Informacyjny Powiat Aktualności Aktualności Dzieci odpoczywają ze Stowarzyszeniem Zawsze dla Średzian

Dzieci odpoczywają ze Stowarzyszeniem Zawsze dla Średzian

Do końca sierpnia ponad 300 dzieci z całego powiatu średzkiego weźmie udział w Letniej Koloniadzie finansowanej przez samorząd powiatowy, a organizowanej przez Stowarzyszenie Zawsze dla Średzian. Trwa pierwszy dwutygodniowy turnus. Do końca sierpnia przeprowadzone będą kolejne trzy tury półkolonii. Uczniowie przedszkoli oraz szkół rozpoczęli upragnione wakacje. Dzięki inicjatywie Powiatu Średzkiego będą to - dla dzieci - wakacje bez nudy, a dla rodziców - bez troski o swoje pociechy.

13.07.2017

Półkolonie zostały podzielone na 4 dwutygodniowe turnusy. Na uczestników czeka wiele atrakcji.  Zajęcia - organizowane w godz. od 9 do 14 - będą się odbywały w różnych placówkach na terenie Środy, m.in. w Przedszkolu Niepublicznym „Koniczynka", „Osiedlowe Skrzaty", „Kasztanowy Ogród" czy na Stadionie przy ulicy Sportowej. Pierwsza grupa rozpoczęła zajęcia już 3 lipca. Organizator przewiduje, iż przez całe wakacje w półkoloniach weźmie udział ponad 300 dzieci. Na jeden turnus przypada więc blisko 100 miejsc. Dzieci z gmin mają zapewniony bezpłatny dowóz na zajęcia. Kolonie są nieodpłatne.
- Powiatowe półkolonie to nie tylko rekreacja, ale też nauka poprzez realizację m.in. programu regionalnej edukacji patriotycznej- mówi Starosta Średzki Marcin Bednarz. - Dzieci poznają okolicę, zabytki i ciekawe zakątki naszego powiatu. Sporo czasu przeznaczyliśmy też na edukację z zakresu bezpiecznych wakacji, stąd w programie znalazło się m.in. spotkanie z policjantem. Dzieci znajdują się pod fachową opieką wykwalifikowanej kadry,  dzięki czemu równocześnie się bawią, wypoczywają i się kształcą.
Powołana przez Zarząd Powiatu Średzkiego Komisja Konkursowa rozstrzygnęła w czerwcu otwarty konkurs ofert dla stowarzyszeń i organizacji pozarządowych na realizację zadania publicznego związanego z zapewnieniem wypoczynku dla dzieci i młodzieży. Dotację wysokości 120 tys. zł otrzymało stowarzyszenie „ Zawsze dla Średzian", które podjęło się organizacji półkolonii dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat.
- To spore przedsięwzięcie organizacyjne i logistyczne - mówi Daniel Rydian ze Stowarzyszenia Zawsze dla Średzian. - Naszym celem jest zapewnienie dzieciom nie tylko bezpieczeństwa, choć oczywiście jest to dla nas zadanie priorytetowe, ale także wakacji bez nudy, z uśmiechem na twarzy, pełne sportu, wycieczek i prorozwojowych działań. Jestem przekonany, że dzięki  zaangażowaniu bardzo wielu osób  - nauczycieli, wychowawców, opiekunów i wolontariuszy nasz cel zostanie osiągnięty.
Stowarzyszenie Zawsze dla Średzian, które po raz pierwszy zaangażowało się w tego typu przedsięwzięcie, wspomagane jest przez licznych wolontariuszy i wykwalifikowaną kadrę pedagogiczną. Organizatorem z ramienia Stowarzyszenia jest Daniel Rydian, który realizuje swoje zadania przy współpracy prezes Spółki Środa XXI Joanny Marusik i dyrektora przedszkola „Kasztanowy ogród" Justyny Kozak. Wspomaga ich blisko 50 zatrudnionych nauczycieli. Wielkim sukcesem akcji jest ogromne zainteresowanie Letnią Koloniadą. Do tej pory, w półkoloniach organizowanych przez Średzki Ośrodek Kultury  oraz SiR brało udział około 200 dzieci, w tym roku dzięki realizacji powiatowego przedsięwzięcia - koloniadą objętych zostanie ponad 500 uczniów z całego powiatu.
- Dla rodziców, którzy mają świadomość, że ich dziecko uczestniczące w półkolonii nie spędza czasu przed telewizorem czy komputerem, ale aktywnie spędza czas w gronie rówieśników pod okiem doświadczonych opiekunów to wspaniała oferta - mówi Wicestarosta Średzki Piotr Kasprzak. - Dzieci rozwijają się na zajęciach plastycznych, muzycznych, sportowych i  krajoznawczych. Budowane są więzi koleżeństwa oraz wrażliwość na potrzeby innych.
Z obserwacji nauczycieli wynika, że z reguły dziewczynki najbardziej lubią zajęcia plastyczne, a chłopcy preferują - sportowe. Wszyscy jednakowo  jednakże uwielbiają wycieczki. Jedną z głównych atrakcji jest też biwak z noclegiem organizowany na Wyspie Edwarda w Zaniemyślu.
- Dla każdego dziecka został zagwarantowany udział chociaż w jednym turnusie - informuje Daniel Rydian ze Stowarzyszenia Zawsze dla Średzian.- Jeśli rodzice zapisali dziecko na 4 turnusy, to mogło się zdarzyć, że niestety musieliśmy odmówić zapisu na całe dwa miesiące. Zainteresowanie udziałem w półkoloniach okazało się bowiem większe niż ilość przygotowanych miejsc.
Zgłoszeni uczestnicy wezmą udział w trzech wyjazdach m.in. do poznańskiego zoo, skansenu w Biskupinie, na Stare Miasto w Poznaniu,  czy na biwak na Wyspę Edwarda w Zaniemyślu. Przewidziane są również liczne warsztaty muzyczne oraz plastyczne, ceramiczne, warsztaty  cukiernicze w Poznańskiej Manufakturze Słodyczy „Słodkie Czary Mary", warsztaty edukacyjne w terenie - bagna średzkie,  zajęcia sportowe, kino ‘Baszta", ognisko z pieczeniem kiełbasek, podchody „szlakiem Edwarda"- na wyspie, a także zajęcia sportowe. Szczególnie sportowo zapowiada się ostatni turnus, podczas którego dzieci spotykać się będą na średzkim stadionie.
- Ogromna liczba dzieci zapisanych na półkolonie potwierdza słuszność prowadzonych przez Powiat oraz Gminę działań związanych ze wsparciem stowarzyszeń pozarządowych przy realizacji tego typu zadań publicznych - podkreśla Starosta Średzki Marcin Bednarz. - Cieszy nas fakt, iż aktywny styl życia propagowany jest wśród średzian już od najmłodszych lat.