Jesteś tutaj: Samorządowy Serwis Informacyjny Powiat Aktualności Aktualności EFEKTYWNE DORADZTWO ZAWODOWE W POWIECIE ŚREDZKIM 2019 – 2022

EFEKTYWNE DORADZTWO ZAWODOWE W POWIECIE ŚREDZKIM 2019 – 2022

Dziś twórcy zaprezentowali program pracodawcom ze Środy Wielkopolskiej.

16.05.2019

W spotkaniu uczestniczyli: starosta Ernest Iwańczuk, wicestarosta Małgorzata Wiśniewska-Zabłocka oraz Anna Nowak-Pilarska (Solaris Bus & Coach S.A.), Monika Matusiak (Polipak Sp. z o.o.), Jacek Chudziński (Średzka Spółdzielnia Mleczarska „JANA"). Gospodarzem spotkania była Alina Matuszak, dyrektor Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Środzie Wielkopolskiej.

Program EFEKTYWNE DORADZTWO ZAWODOWE W POWIECIE ŚREDZKIM jest kontynuacją realizowanych w latach 2016 - 2019 powiatowych działań na rzecz podniesienia świadomości młodych ludzi i ich rodziców w zakresie wyborów edukacyjno-zawodowych oraz dostosowania oferty edukacyjnej do potrzeb lokalnego rynku pracy. Po analizie efektów przeprowadzonych działań, program na lata 2019 - 2022 został zmodyfikowany. W ramach kontynuacji programu zaplanowano przeprowadzenie w szkołach seminariów, warsztatów oraz spotkań z lokalnymi pracodawcami dla uczniów oraz prelekcje tematyczne dla rodziców. Uczniowie będą mogli także korzystać z konsultacji indywidualnych w zakresie planowania kariery w szkole. Ponadto wsparciem zostaną objęci również nauczyciele. Ważnym elementem realizacji programu jest zaangażowanie wszystkich uczestników rynku pracy, szczególnie lokalnych firm, pracodawców, przedstawicieli rzemiosła.
Głównymi celami programu są:
  • Tworzenie systemu współpracy pomiędzy szkołami, lokalnymi zakładami pracy i Cechem Rzemiosł Różnych jako reprezentantem pracodawców rzemieślników w zakresie dostosowania oferty kształcenia do potrzeb lokalnego rynku pracy;
  • Promowanie wśród uczniów aktywnej postawy w zdobywaniu wiedzy o sobie samym, możliwościach kształcenia, rynku pracy oraz wspieranie ich w planowaniu ścieżek edukacyjno-zawodowych;
  • Kreowanie szkolnictwa zawodowego jako szkolnictwa pozytywnego wyboru, który daje możliwość realizowania ścieżki kariery zawodowej w oparciu o rozwój kompetencji oczekiwanych przez pracodawców;
  • Wspieranie rodziców i nauczycieli w zakresie udzielania pomocy uczniom w podejmowaniu decyzji dotyczących dalszego kształcenia i wyboru zawodu.
W ramach programu odbędzie się również wiele dodatkowych zajęć m.in.:
  • Powiatowy Konkurs promujący lokalnych pracodawców;
  • Turniej gier planszowych (w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości - listopad 2019): Jak z właściciela mózgu stać się jego użytkownikiem, czyli jak wykorzystać planszówki do rozwijania swojego potencjału dla uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych;
  • wycieczki zawodoznawcze w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości 2019 i Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery;
  • wycieczki do zakładów pracy w celu rozwijania wiedzy uczniów na temat realiów wykonywania różnych zawodów;
  • cykl warsztatów z MISTRZAMI swoich profesji, przedstawicielami różnych zawodów np. prawniczych, medycznych, służb mundurowych;
  • spotkania z przedstawicielami HR średzkich firm nt. sposobów i technik rekrutacji „Praca szuka Ciebie";
  • udział w Salonie Maturzystów w Poznaniu (wrzesień 2019 i kolejne, Poznań);
  • udział w XI edycji Absolvent Talent Days! - Targach Pracy i Praktyk Poznań (2019r. i kolejne, Poznań).
Kontakt do Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej:
ul. Żwirki i Wigury 3, 63-000 Środa Wlkp.
tel./fax. 61 285 32 07
e-mail:pppsroda@wp.pl