Jesteś tutaj: Samorządowy Serwis Informacyjny Powiat Aktualności Aktualności Gimnazjalisto, sprawdź, którą szkołę wybrać

Gimnazjalisto, sprawdź, którą szkołę wybrać

14.03.2017

Mimo że rekrutacja do szkół ponadgimnazjalnych rusza dopiero w maju, dni otwarte w średzkich wkrótce się rozpoczną. Wydarzenia skierowane do gimnazjalistów z terenu powiatu średzkiego oraz sąsiednich powiatów pozwalają na lepsze zapoznanie się z ofertą edukacyjną placówek, rozmowę z nauczycielami oraz obecnymi uczniami, a także na obejrzenie sal lekcyjnych, laboratoriów czy warsztatów.

Początek drugiego semestru roku szkolnego to w szkołach ponadgimnazjalnych zarówno przygotowania do egzaminów maturalnych i zawodowych, jak również czas organizacji dni otwartych dla uczniów kończących gimnazjum. Na terenie powiatu średzkiego gimnazjaliści mogą skorzystać z ofert edukacyjnych czterech publicznych placówek ponadgimnazjalnych. Dzięki dniom otwartym młodzież gimnazjalna może zwiedzić budynki szkół, porozmawiać z nauczycielami, a także poznać opinie starszych kolegów o szkole. W najbliższych tygodniach odbędą się dni otwarte w średzkich placówkach. W Liceum Ogólnokształcącym im. Powstańców Wielkopolskich w Środzie Wielkopolskiej uczniowie zapraszani są na 22 kwietnia w godzinach od 9.00 do 12.30. W tej szkole gimnazjaliści mogą starać się o miejsce w klasach o profilu medyczno-przyrodniczym, biznesowo-menadżerskim, humanistyczno-europejskim oraz politechnicznym.

Nowości w ZSR i CKZiU
Tegoroczne Dni Otwarte w Zespole Szkół Rolniczych oraz Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego będą szczególnie ważne ze względu na nową ofertę edukacyjną placówek opracowaną w związku z obowiązującą od września 2017 roku reformą oświaty. W ZSR drzwi otwarte zaplanowano na 8 kwietnia w godzinach od 9 do 13, wtedy gimnazjaliści będą mogli osobiście porozmawiać z nauczycielami i bezpośrednio od nich uzyskać szczegółowe informacje dotyczące nowych specjalności. W roku szkolnym 2017/2018 w technikum w ZSR będzie możliwe kształcenie m.in. w takich zawodach, jak technik lotniskowych służb operacyjnych, technik automatyk, technik mechanik, czy technik przemysłu mody. Ponadto, w Szkole Branżowej I Stopnia zostaną uruchomione takie kierunki, jak elektromechanik, blacharz samochodowy, kierowca mechanik, czy operator maszyn i urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych. Wybrane klasy szkoły branżowej powstają przy współpracy m.in. z firmami  CLAVEY z branży automotive, czy Polipak. Szkoła powiększyła ofertę nauczania także o klasy dla osób z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim. W nadchodzącym roku szkolnym uczniowie zdobędą umiejętności z zakresu pracy pomocniczego obsługi hotelowej, mechanika czy ślusarza.
- Nowe kierunki kształcenia utworzone w „Rolibudzie" zapewnią jej większą konkurencyjność w procesie pozyskiwania nowych uczniów. Liczę na to, iż zmiany związane z reformą oświaty wprowadzą nową jakość kształcenia w ZSR i przyczynią się do funkcjonowania placówki na wysokim poziomie przez wiele kolejnych lat - podkreśla Starosta Marcin Bednarz. - Urozmaicenie oferty edukacyjnej, nowe boisko lekkoatletyczne i bogate zaplecze techniczne stanowią potencjał, który należy wykorzystać  w przyszłości - dodaje Starosta.

Inną ofertę kształcenia przedstawiło także CKZiU. W  Szkole Branżowej I Stopnia (szkoła 3-letnia) będą się kształcić: kucharze, cukiernicy, piekarze oraz fryzjerzy. W ofercie zawarto także kierunki kształcenia dla: sprzedawców, magazynierów, murarzy-tynkarzy, betoniarzy, zbrojarzy, kamieniarzy-brukarzy, monterów systemów rurociągowych, lakierników, elektryków, stolarzy, tapicerów, mechaników automatyki przemysłowej i urządzeń precyzyjnych oraz mechaników monterów maszyn i urządzeń. Ostatnie dwa z wymienionych kierunków prowadzone będą we współpracy z firmą TFP (fabryka tektury falistej w Kórniku). Technikum 4-letnie w CKZiU przygotowało natomiast plan nauczania w zakresie: budownictwa, ekonomii, handlu, żywienia i usług gastronomicznych, informatyki, hotelarstwa, elektryki, pojazdów samochodowych, logistyki, spedycji, drogownictwa i technik urządzeń sanitarnych. Szkoła planuje także uruchomić dwa kierunki w 2-letniej szkole policealnej dla techników rachunkowości oraz techników elektroradiologów. Gimnazjaliści zainteresowani możliwością dalszego kształcenia w CKZiU będą mogli zwiedzić szkołę podczas Dni Otwartych organizowanych 22 kwietnia br. w godzinach od 9:00 do 12:00.

Kształcenie zawodowe w Nowym Mieście nad Wartą
Uczniowie uczęszczający do szkół gimnazjalnych w okolicach Nowego Miasta nad Wartą będą mogli skorzystać z oferty edukacyjnej lokalnego Zespołu Szkół im. J.H. Dąbrowskiego. W nowym roku szkolnym uruchomione zostanie technikum informatyczne, ekonomiczne i handlowe. W ramach Zespołu dostępne jest także kształcenie w Szkole Branżowej I Stopnia m.in. na takich kierunkach, jak magazynier, elektryk, sprzedawca, elektromechanik pojazdów samochodowych, tapicer, stolarz, ślusarz, mechanik pojazdów samochodowych, czy kucharz. Szkoła nie planuje w tym roku zorganizować Dni Otwartych. Jednak uczniowie chętni do podjęcia nauki w placówce zapraszani są każdego dnia do zapoznania się z bazą lokalową i programową szkoły.

Poniżej udostępniamy harmonogram dni otwartych w szkołach ponadgimnazjalnych na terenie Powiatu Średzkiego:
Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Wielkopolskich
ul. Ks. Kegla 1a