Jesteś tutaj: Samorządowy Serwis Informacyjny Powiat Aktualności Aktualności Gratulacje Starosty z okazji jubileuszu 85-lecia OSP w Wolicy Koziej

Gratulacje Starosty z okazji jubileuszu 85-lecia OSP w Wolicy Koziej

Starosta Średzki Marcin Bednarz złożył gratulacje druhom z Ochotniczej Straży Pożarnej w Wolicy Koziej z okazji obchodzonego kilka dni temu przez jednostkę jubileuszu 85-lecia. Spotkanie było także okazją do zapoznania się z działalnością jednostki, jej sukcesami i potrzebami.

12.06.2017

Jednostka OSP w Wolicy Koziej liczy 34 członków czynnych i  19 wspierających, a także 1 honorowego. Ze względu na usytuowanie terytorialne, jednostka specjalizuje się w ratownictwie wodnym i przeciwpowodziowym -  na jej wyposażeniu znajduje się łódź motorowa, a strażacy posiadają specjalistyczne szkolenie. Miejscowa społeczność może liczyć na swoich strażaków także w zakresie ratownictwa drogowego, pożarowego i zabezpieczającego. Druhowie obecni są wszędzie tam, gdzie mieszkańcy ich potrzebują.
Podczas obchodów 85-lecia jednostki druhowie przypomnieli bogatą i ciekawą historię jednostki, w tym także jej początki, kiedy na wyposażeniu wolickiej straży znajdowały się jedynie wiadra i łopaty. Obecnie, po 85 latach, jednostka jest dobrze przygotowana do swoich zadań, choć wciąż nie wszystko jest zrobione. Najpilniejszą potrzebą jednostki jest remont remizy oraz pozyskanie samochodu do działań operacyjnych.
Obchody jubileuszu były okazją do uhonorowania druhów OSP. Srebrnym Medalem za Zasługi Dla Pożarnictwa został odznaczony Wiesław Smektała, a odznaką Strażak Wzorowy - Paweł Świetlik. Odznakami za wysługę uhonorowano: Józefa Tadyszaka, Jana Czubkowskiego, Włodzimierza Banaszaka, Andrzeja Pietrzaka, Sławomira Zgolińskiego, Piotra Haaka, Arkadiusza Jędrzaka, Wiesława Smektałę, Elwirę i Marka Flochów oraz Jacka Nyczke. Wcześniej na obchodach powiatowych Dnia Strażaka Medalem Bolesława Chomicza odznaczony został prezes OSP Wolica Kozia Dariusz Podgajski. Natomiast na obchodach gminnych wyróżnieni Złotym Medalem Zasłużony dla Pożarnictwa zostali: Paweł Grzeszczyk, a srebrnym: Wiesław Smektała i Piotr Haak. OSP Wolica Kozia poszczycić się może również aktywnie działającym od 70 lat druhem Bronisławem Janickim.
Ze względu na nadmiar obowiązków Starosta Średzki Marcin Bednarz nie uczestniczył w oficjalnych uroczystościach jubileuszu, które odbyły się 27 maja. Życzenia i gratulacje złożył osobiście w miniony wtorek, 6 czerwca w siedzibie OSP.
- Chciałbym złożyć najserdeczniejsze gratulacje  i wyrazy uznania  za zaangażowanie, determinację i poświęcenie w niesieniu pomocy potrzebującym mieszkańcom naszego powiatu, często z narażeniem własnego życia - mówił podczas wtorkowego spotkania Starosta Średzki Marcin Bednarz. - Za Państwa dotychczasową postawę serdecznie dziękuję i życzę zdrowia, jak najmniej akcji oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym.
- Dziękujemy za życzenia, gratulacje oraz wizytę Starosty w siedzibie naszej OSP. Doceniamy równocześnie to, jak poważnie włodarz naszego Powiatu traktuje kierowane do niego zaproszenia - mówił prezes OSP w Wolicy Koziej Dariusz Podgajski. - Rozumiemy, że nadmiar obowiązków czasami nie pozwala uczestniczyć w jakimś spotkaniu. Cieszymy się więc, że znalazł Pan czas na to, aby po oficjalnych obchodach naszego jubileuszu spotkać się z nami.

Fot. Barbara Kołodziej