Jesteś tutaj: Samorządowy Serwis Informacyjny Powiat Aktualności Aktualności I Regaty o Puchar Starosty Średzkiego

I Regaty o Puchar Starosty Średzkiego

Uczniowski Klub Żeglarski „Środa" hucznie świętował jubileusz 5-lecia. Z tej okazji przeprowadzono I Regaty o Puchar Starosty Średzkiego, IV Regaty o Puchar Burmistrza Miasta Środa Wlkp. oraz VI Regaty o Puchar Trenera UKŻ „Środa". Zawody, które odbyły się w sobotę, 3 czerwca na Jeziorze Średzkim zgromadziły 92 żeglarzy z kilkunastu klubów z całej Wielkopolski. Rywalizacji przyglądali się Starosta Marcin Bednarz i Burmistrz Wojciech Ziętkowski.

06.06.2017

Program jubileuszowych obchodów był bardzo bogaty. Dla uczestników imprezy przygotowano wioskę żeglarską, warsztaty, pokazy ratownicze i koncert  szantów. Najważniejszym punktem programu były jednak przede wszystkim regaty, w których udział wzięli zarówno kilkuletni żeglarze, jak i o wiele starsi zawodnicy.
W piątek przy jeziorze odbyły się warsztaty dla blisko stu uczniów ze szkół powiatu średzkiego. Zawodnicy UKŻ „Środa" zaprezentowali dla nich procedurę startową i wyścig, zaś strażacy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Środzie przeprowadzili pokaz ratownictwa na wodzie.
Najważniejszym punktem jubileuszu były regaty, w których żeglarze z całej Wielkopolski zmierzyli się w 6 kategoriach. W każdej z nich odbyły się po cztery wyścigi, których suma złożyła się na końcową klasyfikację.
Niemal połowa zawodników, którzy przybyli do Środy, rywalizowała w klasie Optimist. Złoto wywalczył zawodnik średzkiego UKŻ Damian Kawiński, a brązowy medal - jego klubowy kolega Jan Pachla. Pozostali zawodnicy UKŻ „Środa" zajęli miejsca: 16. Wiktor Grajek, 20. Adam Langner, 26. Bartosz Leżała, 38. Jan Cwojdziński, 42. Szymon Jaworski.
W klasie Cadet rywalizowało 5 duetów, w tym dwa ze Środy. I tym razem najlepsi okazali się nasi żeglarze. Zwyciężył duet Jakub Walczak - Agata Kowalczak, a trzecie miejsce zajęła para Kacper Kaźmierczak - Aleksander Niemczewski.
W klasie Europa rywalizowało 3 zawodników. I tutaj ponownie na najwyższym stopniu stanął średzianin - Jacek Woźny. W klasie OK'Dingdy, w której zabrakło reprezentantów UKŻ „Środa", najlepszy okazał się Wiesław Jańczak z Ogniwa Wągrowiec.
Wśród trzech zawodników, którzy rywalizowali w klasie Laser Standard, na najniższym stopniu podium stanął średzianin Paweł Wałecki. Natomiast w klasie Omega srebro wywalczył Paweł Kowalczak, który żeglował wraz z dwoma reprezentantami Kościańskiego KŻ. Wreszcie średzki duet Ireneusz Budziński - Mariusz Budziński wywalczył złoto w klasie Open.
W niedzielę, ostatni dzień jubileuszu, odbyła się  cykliczna impreza  „Żeglarstwo bez barier" poświęcona osobom niepełnosprawnym.  Licznie zgromadzonej publiczności przypadł do gustu także koncert muzyki żeglarskiej zespołu The Nierrobers.

Fot. Barbara Kołodziej