Jesteś tutaj: Samorządowy Serwis Informacyjny Powiat Aktualności Aktualności VI Kiermasz Wielkanocny

VI Kiermasz Wielkanocny

Po raz szósty na Starym Rynku w Środzie Wielkopolskiej odbył się Kiermasz Wielkanocny organizowany przez samorząd średzki. Atrakcji, tradycyjnie nie brakowało. Tym razem dopisała też pogoda. W imprezie tłumnie uczestniczyli mieszkańcy naszego miasta i powiatu. Na scenie pojawili się Starosta Średzki Marcin Bednarz oraz Burmistrz Środy Wojciech Ziętkowski, którzy złożyli uczestnikom kiermaszu życzenia wielkanocne.

13.04.2017

Po raz szósty na Starym Rynku w Środzie Wielkopolskiej odbył się Kiermasz Wielkanocny organizowany przez samorząd średzki. Atrakcji, tradycyjnie nie brakowało. Tym razem dopisała też pogoda. W imprezie tłumnie uczestniczyli mieszkańcy naszego miasta i  powiatu. Na Rynku swoje produkty zaprezentwało  sześćdziesięciu wystawców z całej Polski. Średzianie licznie uczestniczyli w procesji z palmami.  Sporo emocji związanych było z konkursem na Palmę Wielkanocną.
Kiermasz został zorganizowany w Niedzielą Palmową, z tego względu spod Parafii pw. Najświętszego Serca Jezusa wyruszyła procesja, która przeszła ulicami miasta w kierunku Kolegiaty Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej, by uczestniczyć tam we wspólnej mszy świętej. Po nabożeństwie wszyscy przemaszerowali na Starym Rynek, gdzie został rozstrzygnięcty konkurs na najpiękniejszą Palmę Wielkanocną.
Dzieci przygotowywały palmy w dwóch kategoriach - indywidualnej oraz zespołowej, które oceniali: ks Proboszcz Janusz Śmigiel, Mateusz Ślebioda - pracownik wydziału Rozwoju i Promocji UM, Dorota Berdyszak - przedstawiciel Zarządu Fundacji Pomocy Dzieciom „PomaGosie" im. Małgosi Staszak oraz Jarosław Płociński - prezes Usług Komunalnych. Jury nie miało łatwego zadania, ale ostatecznie dokonano wyboru. W kategorii indywidualnej, najwyżej oceniono pracę Weroniki Śliwińskiej. Na drugim miejscu ex aequo znaleźli się Patrycja Nowak oraz Wiktoria Dolata, natomiast na trzecim miejscu uplasował się Karol Kaczmarek. W kategorii grupowej pierwsze miejsce przyznano Przedszkolu „Szafranek", drugie miejsce otrzymało Przedszkole Krasnal Hałabała, a trzecie _ Niepubliczne Przedszkole „Koniczynka".
W godzinach od 10.00 do 16.00 Stary Rynek tętnił życiem - można było zrobić zakupy, posłuchać dobrej muzyki oraz zjeść coś pysznego. Na scenie wystąpili: Kapela Średzioki, uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi, a także dzieci z Przedszkola nr 3 przy ul. Górki. Wystawcy sprzedawali swój szeroki świąteczny asortyment z drewnianych stoisk, które stworzyły klimat staropolskiego jarmarku. Na Rynku podziwiać można było dzieła rękodzielnicze oraz naturalne i tradycyjne wyroby. W trakcie jarmarku mieszkańcy gminy mieli także okazję zapoznać się  z działalnością organizacji pozarządowych, takich jak Gminne Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Środzie Wielkopolskiej czy Fundacja Pomocy Dzieciom im. Małgosi Staszak "Pomagosie", która podczas imprezy kwestowała na rzecz chorego Marka Wawrzyniaka.
Wreszcie, w samo południe na scenie pojawili się Starosta Średzki Marcin Bednarz oraz Burmistrz Środy Wojciech Ziętkowski, którzy złożyli uczestnikom kiermaszu życzenia wielkanocne, a następnie zaprosili na tradycyjny poczęstunek - żurek i świąteczne ciasto serwowany przez Stołówki Gminne.

Fot. Barbara Kołodziej
Gmina Środa Wlkp.