Jesteś tutaj: Samorządowy Serwis Informacyjny Powiat Aktualności Aktualności Już wkrótce Średzkie Towarzystwo Kulturalne przeniesie się do nowej siedziby

Już wkrótce Średzkie Towarzystwo Kulturalne przeniesie się do nowej siedziby

Od sierpnia br. Towarzystwo zostanie przeniesione do nowej siedziby, która mieścić się będzie w piwnicach starej części budynku Szkoły Podstawowej nr 1 w Środzie przy ul. Lipowej nr 9.

16.05.2019

Zmiana siedziby Średzkiego Towarzystwa Fotograficznego, która posłuży towarzystwu w dłuższym okresie czasu to efekt współpracy Powiatu Średzkiego i Gminy Środa Wielkopolska.

Aktualną siedzibą jest lokal przy ul. Dąbrowskiego 18 w Środzie Wielkopolskiej, którą Towarzystwo do grudnia 2018 roku zajmowało razem ze spółką Centrum Informacji Miejskiej. Spółka z końcem grudnia 2018 roku zakończyła działalność, Średzkie Towarzystwo Fotograficzne pozostało w lokalu, który jednak na potrzeby Towarzystwa jest za duży i generuje zbyt wysokie koszty utrzymania. Umowa z właścicielem lokalu przy
ul. Dąbrowskiego opiewa na 6 tys. zł brutto miesięcznie i obowiązuje do końca czerwca 2019 roku.

Pracownicy starostwa zaproponowali więc przeniesienie siedziby Średzkiego Towarzystwa Fotograficznego do wolnych pomieszczeń w piwnicach starego budynku Szkoły Podstawowej przy
ul. Lipowej, na co burmistrz wyraził zgodę. Z propozycją zamiany zgodzili się członkowie Towarzystwa, jednocześnie wyrażając swoją pozytywną opinię na temat nowych pomieszczeń, a także tego, że ma ona im służyć już na stałe.

Piwnice wymagają jednak remontu, na który przetarg gmina Środa Wielkopolska ogłosi po przyjęciu przez radę miejską odpowiedniej uchwały na najbliższej sesji w dniu 30 maja br. Decyzję o przejęciu kosztów remontu przez gminę wypracowali wspólnie pracownicy starostwa powiatowego i urzędu miejskiego - koszty wynajmu pomieszczeń przy ul. Dąbrowskiego 18 (36 tys. zł brutto - styczeń- czerwiec 2019 roku) ponosi Powiat. Jeżeli rada miejska podejmie stosowną uchwałę na najbliższej sesji, remont będzie mógł rozpocząć się zaraz po zakończeniu roku szkolnego i zgodnie z przyjętymi założeniami powinien zakończyć się do połowy lipca br. Przewidywany koszt remontu to ok. 40 tys. netto.

Głównym celem działalności Średzkiego Towarzystwa Fotograficznego jest popularyzacja fotografii we wszystkich jej dziedzinach, ochrona i popularyzacja dorobku polskiej fotografii.
Członkowie towarzystwa prowadzą również Powiatowe Archiwum Fotograficzne. Archiwum zbiera fotografie i pocztówki ukazujące dzieje Środy Wielkopolskiej i całego powiatu, ich rozwój, życie prywatne ich mieszkańców. Cele archiwum to:

• gromadzenie i opracowanie zbioru fotografii z zakresu historii miasta na przestrzeni wieków,
  • ratowanie zagrożonych zbiorów, poprzez dokonywanie reprodukcji wartościowych kolekcji,
  • udostępnianie i upowszechnianie zgromadzonych kolekcji,
  • stworzenie internetowego katalogu,
  • współpraca z archiwami, muzeami, stowarzyszeniami oraz prywatnymi kolekcjonerami.

Więcej informacji o działalności towarzystwa TUTAJ.

opr. Paulina Piatek