Jesteś tutaj: Samorządowy Serwis Informacyjny Powiat Aktualności Aktualności Kwalifikacja wojskowa w 2017 roku

Kwalifikacja wojskowa w 2017 roku

06.04.2017

W okresie od 14  do 30 marca br. na terenie Powiatu Średzkiego prowadzona była kwalifikacja wojskowa. Kwalifikacja wojskowa to określenie zdolności do czynnej służby wojskowej pod względem stanu zdrowia. Siedziba Powiatowej Komisji Lekarskiej mieściła się Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej przy ul. 20 Października 30, a nie jak do tej pory w Cechu Rzemiosł Różnych. Obowiązkowi zgłoszenia się do kwalifikacji wojskowej podlegali mężczyźni urodzeni w 1998 roku, a także mężczyźni, którzy nie stawili się do kwalifikacji wojskowej w latach poprzednich, a w br. kończą 24 rok życia. Obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej podlegały również panie, które kończą średnie lub wyższe szkoły o profilu medycznym. Do kwalifikacji wezwanych zostało 306 mężczyzn rocznika podstawowego oraz 22 roczników starszych i 3 panie. Przed Komisję stawiło się 303 mężczyzn rocznika podstawowego, 10 roczników starszych i wszystkie panie. Kategorię zdolności do służby wojskowej uzyskało 84,8 % badanych rocznika podstawowego. Przyczyna niezgłoszenia się do badań to długotrwały pobyt poza granicami naszego kraju.
W stosunku do dwóch mężczyzn, którzy nie zgłosili się do kwalifikacji zastosowano przymus bezpośredni - doprowadzenie przez Policję.

W celu uzyskania adnotacji w książeczkach wojskowych o przeniesieniu do rezerwy bez odbycia służby wojskowej osoby, które stawiły się do kwalifikacji wojskowej winny się zgłosić do tut. Starostwa w dniu 8 maja br. w godz. od 8.00 do 12.00. w sali nr 107, gdzie będą dokonywane wpisy przez przedstawicieli Wojskowej Komendy Uzupełnień.

Pozwoli to osobom które zgłosiły się do kwalifikacji na oszczędzenie kosztów przejazdu oraz czasu niezbędnego na dokonanie wpisu. W czasie trwania kwalifikacji wojskowej jej siedzibę odwiedziła klasa wojskowa z Zespołu Szkół Rolniczych, której uczniowie mieli okazję zapoznać się przebiegiem kwalifikacji oraz usłyszeć informacje o służbie wojskowej i możliwości zostania żołnierzem zawodowym, które udzielił im Sekretarz Komisji - Stanisław Litke i przedstawiciel Wojskowego Komendanta Uzupełnień w Poznaniu - Beata Sobczak.

Kierownik Wydziału
/-/ Stanisław Litke