Jesteś tutaj: Samorządowy Serwis Informacyjny Powiat Aktualności Aktualności Kwalifikacja wojskowa w 2019 roku

Kwalifikacja wojskowa w 2019 roku

W okresie od 05 do 20 marca br. na terenie Powiatu Średzkiego zostanie prowadzona kwalifikacja wojskowa. Kwalifikacja wojskowa to określenie zdolności do czynnej służby wojskowej pod względem stanu zdrowia.

22.01.2019

Siedziba Powiatowej Komisji Lekarskiej mieścić się będzie Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej przy ul. 20 Października 30.

Obowiązkowi zgłoszenia się do kwalifikacji wojskowej podlegają mężczyźni urodzeni w 2000 roku, a także mężczyźni, którzy nie stawili się do kwalifikacji wojskowej w latach poprzednich, a w roku bieżącym kończą 24 rok życia. Obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej podlegają również panie, które kończą średnie lub wyższe szkoły o profilu medycznym.  W celu sprawnego przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej, osoby podlegające temu obowiązkowi, wzywane będą do Komisji przez Burmistrza i Wójtów na określony dzień. Obowiązek stawienia się do kwalifikacji mają również osoby, które nie otrzymały wezwania, ponieważ są zobowiązani to uczynić na podstawie obwieszczenia Wojewody Wielkopolskiego.

W czasie kwalifikacji wojskowej osoby zgłaszające się po raz pierwszy otrzymają książeczki wojskowe. Zgłaszający się do kwalifikacji mają obowiązek dostarczyć organom prowadzącym kwalifikację: dowód osobisty, posiadaną dokumentację medyczną, fotografię bez nakrycia głowy o wymiarach 3x4 cm, dokumenty potwierdzające zdobyte wykształcenie (świadectwo ukończenia szkoły) i zaświadczenie potwierdzające kontynuowanie nauki.

Osoby uchylające się od obowiązku zgłoszenia się do kwalifikacji wojskowej, poddaniu się badaniom lub te, które nie dostarczą wymaganych dokumentów, podlegają odpowiedzialności karnej.

W tym roku do kwalifikacji wojskowej wezwanych zostanie 281 mężczyzn rocznika podstawowego, 16 roczników starszych i 3 panie. Wszelkie informacje na temat kwalifikacji można uzyskać w pok. Nr 122 Starostwa Powiatowego lub telefonicznie pod numerem 61 286 62 29.