Jesteś tutaj: Samorządowy Serwis Informacyjny Powiat Aktualności Aktualności Liczą się pierwsze minuty!

Liczą się pierwsze minuty!

Pracownicy Starostwa Powiatowego wzięli udział w szkoleniu z pierwszej pomocy przedmedycznej.

12.06.2019

Wczoraj, tj. 11 czerwca br. odbyło się szkolenie z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej dla pracowników Starostwa Powiatowego w Środzie Wielkopolskiej.

W różnego rodzaju wypadkach najważniejsze w ratowaniu życia i zdrowia są pierwsze 4 minuty od zajścia zdarzenia. Im szybciej poszkodowanemu zostanie udzielona pomoc tym ma większe szanse na przeżycie, a także na zminimalizowanie negatywnych następstw wypadku. Udzielenie pierwszej pomocy przedmedycznej to szansa na uratowanie życia w sytuacji jego zagrożenia, gdy momencie gdy liczy się każda sekunda.
Pierwsza pomoc przedmedyczna to przede wszystkim prawidłowe i bezpieczne dla ratującego nawiązanie pierwszego kontaktu z poszkodowanym, co pozwala prawidłowo i trafnie ocenić stan, w jakim się on znajduje oraz podjąć decyzję co do dalszych działań. Szkolenia z pierwszej pomocy uczą ponadto, że należy sprawdzić, czy poszkodowany jest przytomny. Jeżeli nie, należy sprawdzić, czy oddycha i czy tętno jest wyczuwalne. Gdy parametry życiowe są dostrzegalne, należy zabezpieczyć poszkodowanego, tak by nic więcej już mu się nie stało i wezwać specjalistyczną pomoc. Tym zabezpieczeniem jest ułożenie go w pozycji bocznej ustalonej, która gwarantuje nie tylko komfort, ale również ochronę przed kolejnymi urazami i ewentualnym zachłyśnięciem. Jeżeli jednak poszkodowany nie oddycha i tętno nie jest wyczuwalne, należy niezwłocznie rozpocząć akcję resuscytacyjną, która polega na odpowiednim masowaniu serca i prowadzeniu sztucznego oddychania.

opr. Paulina Piątek