Jesteś tutaj: Samorządowy Serwis Informacyjny Powiat Aktualności Aktualności Matki i noworodki otoczone najlepszą opieką

Matki i noworodki otoczone najlepszą opieką

W pierwszym półroczu 2017 roku w Szpitalu Średzkim Serca Jezusowego odbyły się 453 porody, co może oznaczać, że w tym roku przyjdzie tutaj na świat ponad 900 dzieci. Wynik ten będzie stanowił rekord w dotychczasowej historii placówki.

09.08.2017

Silny trend wzrostowy utrzymuje się od  3 lat, kiedy każdego roku rodzi się o około 100 dzieci więcej. Wcześniej liczba porodów wahała się w granicach od 350 do 400 rocznie. W tym roku, średniomiesięcznie szpital odnotowuje 80 porodów - w marcu - 85, w maju - 94, w lipcu - 79 porodów, a w sierpniu - do 3 dnia tego miesiąca na świat przyszło już 14 dzieci. Należy podkreślić, że wśród czynników, które przyczyniły się do wzrostu liczby narodzin są systematycznie od 2012 roku przeprowadzane modernizacje pomieszczeń oddziału, zakupy nowoczesnego sprzętu  oraz zatrudnienie wysoko wykwalifikowanej kadry lekarzy. Dzięki zmianom wprowadzonym przez Zarząd Szpitala  wzrosła jakość świadczeń medycznych i opieki nad pacjentem.
Okres letni, w czasie którego nie brakuje upalnych dni i wysokich temperatur, wiąże się z otoczeniem przez Szpital szczególną opieką zarówno przyszłe mamy, jak i noworodki.
- Chciałabym podkreślić, że panie w ciąży na pewno nie powinny się opalać w pełnym słońcu, a także nie powinny zapominać o codziennym piciu dużej ilości płynów - wody i świeżych soków - mówi oddziałowa Grażyna Standera - Należy pamiętać także o kremach z filtrami. Wskazane są spacery, ale w dni szczególnie gorące jedynie do godz. 11 i potem po godzinie 18. To samo dotyczy spacerów z noworodkami. W czasie dnia warto przemywać dziecko letnią wodą, nie wolno jednak zostawiać na jego karku mokrej chustki, bowiem dziecko jest zbyt wrażliwe na takie zabiegi. Ponadto należy unikać klimatyzacji. Pamiętajmy, żeby temperatura w pomieszczeniu, w którym śpimy i przebywamy nie różniła się drastycznie od tej na zewnątrz.
Na urodzenie dziecka w naszym szpitalu decydują się dziś nie tylko mieszkanki powiatu średzkiego, ale też przyszłe mamy ze Śremu, Leszna, Rawicza, a także z gmin Kostrzyn i Kleszczewo.
 - Pacjentki doceniają fakt, że pobyt w mniejszej placówce leczniczej wiąże się z zachowaniem większej prywatności oraz bardziej indywidualnym podejściem do pacjenta - mówi Filip Waligóra, prezes Szpitala Średzkiego Serca Jezusowego. - W dużych ośrodkach czasami jest to niemożliwe. Naszym atutem, na który często wskazują przyszłe mamy, jest też doskonałe zaplecze techniczne, dzięki któremu poziom bezpieczeństwa,  jak i komfort pobytu jest wysoki.
Podjęte działania przez zarząd szpitala, wspieranego przez władze powiatowe i gminne, spowodował że oddział ginekologiczno-położniczy cieszy się coraz większą renomą wśród pacjentek. Trzy lata temu ta część szpitala została gruntownie wyremontowana. Standard pobytu pacjentek na oddziale znacząco się poprawił, a oddział dysponuje coraz lepszym sprzętem medycznym. Średzki oddział ginekologiczno-położniczy posiada 26 łóżek. Pacjentki przebywają tutaj w pokojach dwuosobowych, które wyposażone są w oddzielne węzły sanitarne.  Oddział posiada dwie sale porodowe oraz przedporodową, która może być wykorzystywana również jako porodowa. Na oddziale pracuje 11 lekarzy oraz dobrze wykwalifikowany personel średni. Całości dopełnia nowoczesny sprzęt, który został zakupiony w zeszłym roku. Oddział wzbogacił się w nowe KTG oraz USG. Chlubą oddziału jest  kolumna endoskopowa, wykorzystywana do zabiegów operacyjnych, przy użyciu laparoskopii i hiperoskopii. Zakupiony sprzęt, który wiązał się ze sporymi kosztami był niezbędny do jeszcze lepszej działalności oddziału.
- Obecnie operacje i zabiegi przeprowadzane są szybciej i skuteczniej, a pobyt pacjentek m.in. poprzez zwiększenie liczby aparatów KTG jest bardziej bezpieczny - mówi ordynator Oddziału Położniczo-Ginekologicznego w średzkim szpitalu Mariusz Działak - Dysponujemy lepszym komfortem pracy, a nasze pacjentki przechodzą krótszą rekonwalescencję.
Oddział wciąż się rozwija. Wkrótce sale porodowe zostaną doposażone w służący do fizjoterapii sprzęt dla ciężarnych - liny i drabinki. Sprzęt ma pomóc w łagodzeniu bólu w czasie przedporodowym.

Fot. Barbara Kołodziej