Jesteś tutaj: Samorządowy Serwis Informacyjny Powiat Aktualności Aktualności Narodowe czytanie - "Wesele" Stanisław Wyspiański - 2.09.2017 r.

Narodowe czytanie - "Wesele" Stanisław Wyspiański - 2.09.2017 r.

11.09.2017

W dniu 2 września 2017 r. na Starym Rynku w Środzie Wielkopolskiej odbyło się Narodowe Czytanie. Organizatorem tej akcji było Starostwo Powiatowe w Środzie Wielkopolskiej. Akcja objęta była również Patronatem Honorowym Pary Prezydenckiej. Wszyscy chętni zgromadzeni na Starym Rynku mogli wysłuchać pierwszego aktu dramatu „Wesele" Stanisława Wyspiańskiego. Każdy, kto przyszedł ze swoim egzemplarzem książki, mógł w niej odcisnąć pamiątkową pieczęć przekazaną przez Kancelarię Prezydenta RP.

W postacie dramatu wcieliły się znakomitości lokalnego świata polityki, kultury, sportu i oświaty.

W rolach kobiecych można było usłyszeć:
  • w roli Panny Młodej - Aneta Kłopot-Wartecka,
  • jako Radczyni - Maria Mielcarzewicz,
  • Zosia - Danuta Jackowiak-Szaroleta,
  • Haneczka - Anna Podbielska,
  • Klimina - Małgorzata Kaczmarek,
  • Maryna - Katarzyna Kaczor,
  • Rachel - Jadwiga Wieland.

W rolach męskich występowali:
  • w roli Pana Młodego - Wojciech Ziętkowski,
  • jako Ksiądz - ks. Radosław Nowak,
  • Ojciec - Mariusz Kułak,
  • Gospodarz - Roman Mędrek,
  • Dziad - Marek Kostka,
  • Żyd - Filip Waligóra,
  • Poeta - Mateusz Czaplicki,
  • Dziennikarz - Marcin Morawiec,
  • Czepiec - Marcin Kriger,
  • Kasper - Tomasz Roszyk,
  • Jasiek - Bartosz Wieliński.

Wprowadzenie do dramatu oraz oprawę narratorską znakomicie stworzyła dyrektor Biblioteki Publicznej Pani Małgorzata Walasek. Informujemy, że osoby, które jeszcze chciałyby mieć pamiątkową pieczęć z Narodowego Czytania odciśniętą na swoim własnym egzemplarzu „Wesela", zapraszamy do końca września do Galerii Miejskiej w godzinach jej otwarcia.