Jesteś tutaj: Samorządowy Serwis Informacyjny Powiat Aktualności Aktualności Nauka zawodów coraz bardziej popularna

Nauka zawodów coraz bardziej popularna

9 pierwszych klas w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, 2 klasy w Zespole Szkół Rolniczych i 3 - w Liceum Ogólnokształcącym - tak prezentują się wstępne wyniki rekrutacji do szkół prowadzonych przez Powiat Średzki. 21 lipca szkoły ponadgimnazjalne ogłosiły listy przyjętych uczniów. Na ich podstawie Zarząd Powiatu Średzkiego omówił wyniki rekrutacji. W średzkich szkołach trwa nie tylko gorączka rekrutacyjna, ale też inwestycyjna. Nowoczesne, bogate, właśnie doposażane, pracownie szkolne mają być gotowe na 1 września.

02.08.2017

W tegorocznym budżecie Powiat Średzki zarezerwował blisko 230 tysięcy złotych na unowocześnienie pracowni szkolnych w ZSR oraz CKZiU. Celem inwestycji, realizowanych na skutek aktywnych działań Starosty Średzkiego Marcina Bednarza, jest uatrakcyjnienie oferty edukacyjnej szkół ponadgimnazjalnych, w których organem założycielskim jest Powiat Średzki.
CKZiU otrzymał na remont i doposażenie swoich warsztatów nieco ponad 86 tys. złotych. Sporą część tej kwoty szkoła już zrealizowała: do pracowni budowlano - drzewnej zakupiono materiały do prac remontowych oraz wyposażenie (10.722,07 zł), do pracowni rysunku technicznego - m.in. 10 zestawów komputerowych i drukarkę  (40.159,01 zł), do pracowni informatycznej - m.in. drukarkę (4.932,01 zł), do pracowni samochodowej -  m.in. drukarkę (569 zł)oraz do pracowni elektrycznej - ogólne wyposażenie (775,04 zł). Docelowo CKZiU otrzyma wsparcie dla pracowni: budowlano-drzewnej, samochodowej, elektrycznej, informatycznej, rysunku technicznego, metrologii technicznej oraz logistycznej.
Więcej, bo nieco ponad 140 tys. zł na doposażenie swoich warsztatów otrzymał Zespół Szkół Rolniczych. Pracownia technologii żywienia już zakupiła 2 kuchenki (4.848 zł), a pracownia diagnostyki: tester diagnostyczny (3.075 zł), montażownicę półautomatyczną (4.305 zł), wyważarkę półautomatyczną (3.075 zł), zestaw do geometrii kół (15.990 zł), stacja obsługi klimatyzacji ( 4.920 zł), urządzenie do ustawiania świateł (2.460 zł)  oraz podnośnik poduszkowy (799,50 zł). Do końca sierpnia ZSR planuje doposażyć pracownie: diagnostyki, technologii żywności, komunikacji w języku obcym,  a także teleinformatyki.
- Nasze działania mają na celu wsparcie uczniów w uzyskaniu jak najlepszego wykształcenia - mówi Starosta Średzki Marcin Bednarz. - Chcemy, aby młodzież wybierała nasze szkoły mając słuszne przekonanie, że to dobre szkoły. Pieniądze zostały więc przede wszystkim przeznaczone na zakup sprzętu i nowoczesnych urządzeń, które będą służyć zdobywaniu umiejętności i doświadczeń przez uczniów. Obie placówki oferują bardzo szeroki wachlarz edukacyjny, atrakcyjny ze względu na potrzeby rynku pracy.
Unowocześnione szkoły czekają na przyjęcie uczniów - w tym, w sporej liczbie, tych nowych. Po przeprowadzeniu analiz ustalono, że w CKZiU prawdopodobnie utworzonych  zostanie 9 pierwszych klas (czyli tyle ile zakładano w arkuszu majowym) - 5 technikum i 4 szkoły branżowej, gdzie uczniowie będą mogli uczyć się w następujących zawodach: technik logistyk,  technik informatyk, technik hotelarstwa, technik żywienia i usług gastronomicznych, technik elektryk, technik ekonomista (w tym dla chętnych z przysposobieniem policyjnym), mechanik pojazdów samochodowych, elektromechanik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających, blacharz, sprzedawca, fryzjer, elektryk, kucharz, cukiernik, piekarz, tapicer, stolarz, murarz, dekarz, monter zabudowy i robót wykończeniowych  w budownictwie oraz monter sieci i instalacji sanitarnych.
W ZSR zostaną utworzone 2 klasy pierwsze technikum. W majowym arkuszu zakładano jedną klasę technikum i jedną szkoły branżowej, jednak z uwagi na zbyt małą ilość chętnych nie udało się utworzyć klasy w szkole branżowej. Ostatecznie w szkole uczniowie będą uczyć się w 2 klasach technikum zawodów: technik rolnik, technik technologii żywności, technik lotniskowych służb operacyjnych, technik organizacji reklamy oraz technik mechatronik.
Organ prowadzący podkreśla, że uczniowie, którzy złożyli podania do klasy branżowej w ZSR wciąż mogą znaleźć dla siebie ofertę w CKZIU, gdzie od września działać będą 4 klasy branżowe.
- Wyniki rekrutacji pokazują, że mają potencjał szkoły kształcące w zawodach  - mówi Wicestarosta Piotr Kasprzak. - Mam nadzieję, że środki finansowe przekazane przez samorząd na pracownie i warsztaty do nauki zawodu zaowocują  w przyszłym roku  jeszcze większą ilością chętnych do nauki w średzkich szkołach oraz sprawią, że uczniowie będą rozchwytywani na rynku pracy z uwagi na nabyte w nich umiejętności.
W maju zakładano utworzenie w Liceum Ogólnokształcącym 4 klas, jednak w związku z tym, że do placówki zgłosiło się 94 uczniów - założone zostaną 3 pierwsze klasy.
- Chciałbym zapewnić, że wszyscy uczniowie będą mogli uczestniczyć w zajęciach rozszerzonych, które wybrali składając podania do naszego LO - mówi Starosta Średzki Marcin Bednarz. - Jednocześnie chcę podkreślić, że jeśli są uczniowie, którzy chcą przenieść się do szkół prowadzonych przez Powiat Średzki, a wstępnie zakładali naukę poza naszym powiatem, mogą jeszcze się zgłaszać. Zapraszamy.

Fot. Barbara Kołodziej