A A A | zmień kontrast | Mapa strony | język: pl en de | rss ico-rss | ico-bip
logo-sroda-wlkp
Jesteś tutaj: Samorządowy Serwis Informacyjny Powiat Aktualności Aktualności Nieodpłatne porady prawne dla Seniorów

Nieodpłatne porady prawne dla Seniorów

W Starostwie Powiatowym realizowane są nieodpłatne porady prawne dla seniorów. Spotkania prowadzone są przez adwokat Agatę Buczmę-Wojtaszak. Starosta Marcin Bednarz wspiera inicjatywę i informuje, że jeśli pojawi się zainteresowanie przeprowadzenia bezpłatnych porad w gminach będzie możliwość podjęcia pilotażu.

22.03.2018


Z inicjatywy Rady Seniorów w Środzie, w Starostwie Powiatowym (w budynku przystosowanym dla osób niepełnosprawnych) realizowane są nieodpłatne porady prawne dla seniorów z Powiatu Średzkiego. Spotkania  prowadzone są przez adwokat Agatę Buczmę-Wojtaszak. Starosta Marcin Bednarz wspiera inicjatywę i informuje, że jeśli pojawi się zainteresowanie przeprowadzenia bezpłatnych porad bezpośrednio w gminach będzie możliwość podjęcia pilotażu.

Kto może skorzystać z tych porad? Seniorzy - czyli kto?

Projekt bezpłatnej pomocy prawnej dla Seniora, który jest w realizacji od marca 2018r., przeznaczony jest dla osób od 60 roku życia, zamieszkujących powiat średzki.  Próg wiekowy  dostosowany  jest w taki sposób, aby pomocą objęci zostali również seniorzy, którzy dotychczas nie  byli uprawnieni do skorzystania z rządowej nieodpłatnej pomocy prawnej, albowiem w ustawie  minimalna granica wiekowa to 65 lat. Głównym celem podjętej inicjatywy jest ochrona prawna interesów Seniora, dlatego też chcielibyśmy aby skorzystało z niej jak najszersze grono naszych średzkich seniorów.
 
Na jaką pomoc prawną i informacyjną mogą liczyć zainteresowani?

W ramach przedsięwzięcia udzielana jest pomoc prawna w formie  szeroko pojętej porady prawnej. Seniorzy mogą zwracać się nie tylko  ze sprawami, które się już toczą przed sądem czy też innym organem,  instytucją, ale również z wszelkimi problemami życia codziennego, w których konieczne okazuje się zastosowanie przepisów prawa. Pomoc prawna  ma przede wszystkim na celu wyjaśnienie Seniorowi  sytuacji w jakiej się znajduje, poinformowanie Seniora o stanie prawnym, przysługujących uprawnieniach, ciążących obowiązkach, a finalnie na wskazaniu sposobu rozwiązania zaistniałego problemu. Problem każdego Seniora traktowany jest indywidualnie, a mnie obowiązuje tajemnica adwokacka, obejmująca przede wszystkim  wszelkie informacje ujawnione przez Seniora w trakcie spotkania.  

Przed czym chciałaby Pani przede wszystkim ostrzec starszych mieszkańców naszego Powiatu? Na jakie zagrożenia uczulić? Czy seniorzy są grupą, która częściej niż inne jest celem oszustów? 

Bezpieczeństwo seniorów jest tematem bardzo aktualnym i coraz szerzej poruszanym, co jest zjawiskiem niezwykle pozytywnym. Poprawa bezpieczeństwa seniorów wymaga nieustannej pracy, tak aby minimalizować skutki pojawiających się zagrożeń. Jednym z tych zagrożeń, które rozwija się najbardziej dynamicznie, jest szerokie spektrum różnorodnych oszustw, które dotykają właśnie seniorów. Funkcjonująca od lat metoda „na wnuczka" obecnie jest tylko jednym z możliwych sposobów, które często są wykorzystywane do oszukiwania seniorów. Innym, bardzo ważnym tematem, jest bezpieczeństwo seniorów na drodze. Osoby starsze często niestety są uczestnikami niebezpiecznych zdarzeń drogowych, tak samo w charakterze kierowcy pojazdu, jak i pieszego. Wreszcie mówiąc o bezpieczeństwie seniorów trzeba zwrócić uwagę na kwestię pojawiających się zewsząd rozmaitych ofert na usługi i produkty, na które seniorzy decydują się pod wpływem chwili i przy niedostatecznej informacji. Powyższy  problem jest przedmiotem toczących się obecnie dyskusji przed Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów i miał bezpośredni wpływ na podjęcie przez UOKiK decyzji o wdrożeniu kampanii informacyjnej dla seniorów, która ruszyła z dniem 15 marca br.  Problemy związane z  bezpieczeństwem seniorów dostrzeżone zostały również w naszym powiecie, a w sprawy zaangażowana jest  średzka Rada Seniorów i opiekun Rady  Bartosz Wieliński, obecny sekretarz powiatu.  

Czy seniorzy mogą się z Panią kontaktować też telefonicznie?

Bezpłatna pomoc prawna udzielana jest w każdy wtorek miesiąca w godz. 15:00-16:00 w Starostwie Powiatowym, w pokoju 107. Wymagana jest uprzednia rejestracja w Starostwie pod numerem telefonu:  600 555 141. Oczywiście w sytuacjach nagłych i  nieprzewidzianych seniorzy mogą przybyć do Starostwa w godzinach porad i zapewniam, iż  pomoc uzyskają.  Jeśli seniorzy posiadają jakąkolwiek dokumentację dotyczącą sprawy, proszeni są o zabranie jej ze sobą na spotkanie - niewątpliwie posłuży to szybszemu i dokładnemu zapoznaniu się z problemem. Ze swojej strony nie pozostaje mi nic innego jak zachęcić wszystkich średzkich seniorów do korzystania z bezpłatnej pomocy prawnej.
baner300x250