Jesteś tutaj: Samorządowy Serwis Informacyjny Powiat Aktualności Aktualności Nowa remiza na 150-lecie średzkiej OSP

Nowa remiza na 150-lecie średzkiej OSP

Obchody 150-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Środzie rozpoczęły się Mszą Świętą w Kolegiacie pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP. Następnie poczty sztandarowe w towarzystwie średzkiej orkiestry OSP i zaproszonych gości przemaszerowały na Stary Rynek. Strażackie uroczystości odbyły się w minioną sobotę, 9 września.

13.09.2017

Na Rynku strażacy OSP złożyli meldunek prezesowi Powiatowego Związku OSP druhowi Jerzemu Bartkowiakowi, następnie na drabinie strażackiej podniesiono flagę państwową, a orkiestra odegrała Mazurek Dąbrowskiego. Przedstawiono bogatą, sięgającą 1864 roku historię OSP w Środzie. Burmistrz Miasta Wojciech Ziętkowski i Starosta Średzki Marcin Bednarz wygłosili okolicznościowe przemówienia, a także złożyli życzenia i podziękowania strażakom za zaangażowanie i pracę na rzecz lokalnej społeczności. Po apelu na Starym Rynku poczty sztandarowe, zaproszeni goście i mieszkańcy Środy w asyście kilkunastu wozów straży pożarnej, w tym zabytkowej konnej sikawki przemaszerowali do nowej siedziby jednostki OSP mieszczącej się przy ulicy Libelta. Zaadaptowane na potrzeby strażaków ochotników garaże zostały użyczone przez Powiat Średzki. Koszty remontu placówki pokrył samorząd średzki. Nowa remiza jest obiektem, który pozwoli jednostce na prowadzenie skutecznych działań w zakresie działań ratowniczych. Podczas sobotnich uroczystości, druhowie podkreślali, że ambicją średzkiej jednostki OSP jest posiadanie samochodu gaśniczego.
Starosta Marcin Bednarz przekazał klucz do nowego obiektu prezesowi średzkiej OSP Adamowi Wojciechowskiemu, a kapelan średzkich strażaków dokonał poświęcenia remizy. Prezes OSP podziękował władzom powiatu i gminy za przekazane pomieszczenia i wspieranie działalności straży oraz wręczył staroście, burmistrzowi oraz przedstawicielowi firmy Meblokompleks ze Strzeszek pamiątkowe toporki strażackie. Prezes skierował podziękowania także do tych wszystkich, którzy przyczynili się do reaktywacji OSP w Środzie.

Fot. Marta Machowiak