Jesteś tutaj: Samorządowy Serwis Informacyjny Powiat Aktualności Aktualności Nowa remiza na jubileusz 50-lecia

Nowa remiza na jubileusz 50-lecia

Jubileusz 50-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Mącznikach połączony z uroczystym otwarciem nowo wybudowanej remizy świętowała w minioną sobotę, 29 lipca lokalna społeczność. Budowę obiektu rozpoczęto w 2014 roku. Inwestycję, która została zrealizowana wyłącznie ze środków gminy Środa zakończono dwa lata później. W tym roku placówka została doposażona w sprzęt ratowniczo-pożarniczy. Koszt zadania wyniósł około 400 tys. zł.

01.08.2017

W jubileuszowej uroczystości uczestniczyli: Burmistrz Środy Wojciech Ziętkowski, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej brygadier Jarosław Kuderczak, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Marian Walkiewicz, członek Zarządu Wojewódzkiego Związku OSP woj. wielkopolskiego Andrzej Małecki, radni miejscy: Daniel Rydian, Arkadiusz Mroczyk, Cezary Jakubiak i Elżbieta Małgowska, prezes struktur powiatowych Prawa i Sprawiedliwości Waldemar Owczarzak, p.o. Komendanta Straży Miejskiej w Środzie Marek Mikołajczak, naczelnik Wydziału Inwestycji Urzędu Miejskiego w Środzie Michał Orłowski, a także przedstawiciele OSP Koszuty, Brodowo oraz Środa.
50 lat temu i dziś
OSP w Mącznikach powstało w marcu 1967 roku. Jej prezesem został Jan Wawrzyniak, a naczelnikiem - Czesław Głowacki. Dziś, na jubileusz 50-lecia powstania organizacji, strażacy otrzymali wspaniały prezent w postaci nowej remizy, którą poświęcił ks. Jan Pieczonka. Szczególne słowa podziękowania z tej okazji składali w specjalnych wystąpieniach: prezes OSP w Mącznikach Tadeusz Kowalczyk oraz Naczelnik OSP i jednocześnie sołtys tej wsi Rafał Ladrowski.
Burmistrz Środy Wojciech Ziętkowski oraz Starosta Średzki Marcin Bednarz przekazali strażakom  okolicznościowe życzenia, w których napisali m.in.: "Składamy serdeczne gratulacje z okazji Jubileuszu 50. rocznicy powstania i działalności OSP w Mącznikach. Wierzymy, że w dalszym ciągu będziecie Państwo prężnie działać, czego Wam z całego serca życzymy. Niech Bóg czuwa nad wszystkimi strażakami, by mogli z tak wielkim zaangażowaniem  służyć społeczeństwu, podejmując się tej trudnej i ryzykownej pracy".
Nowa remiza dla Mącznik
Idea wybudowania remizy  w Mącznikach wiązała się z utworzeniem nowego planu rozmieszczenia remiz Ochotniczych Straży Pożarnych na terenie gminy Środa. Wcześniej, w niemal każdym sołectwie funkcjonowała remiza, która jednak w niewielkim stopniu spełniała swoją funkcję - nie dysponowała bowiem  odpowiednim wyposażeniem oraz zapleczem technicznym. Z  tego względu w 2010 roku samorządowe władze gminne podjęły decyzję o modernizacji systemu OSP na terenie gminy. Zlikwidowano większość niewydolnych, małych remiz - w ich miejsce miały powstać trzy nowoczesne obiekty, wpisane w ogólnopolski zintegrowany system powiadamiania OSP - Koszuty, Brodowo i właśnie Mączniki.
W 2010 wyremontowano remizę OSP w Koszutach, a w 2015 r. oddano do użytku remizę OSP w Brodowie -  bardzo nowoczesną i doskonale wyposażoną. Trzecim obiektem, który znalazł się w systemie jest OSP w Mącznikach.
Budowę remizy w Mącznikach rozpoczęto w 2014 roku. Inwestycję, która została zrealizowana wyłącznie ze środków gminy Środa zakończono dwa lata później. W tym roku placówka została doposażona w sprzęt ratowniczo-pożarniczy. Koszt budowy wyniósł około 400 tys. zł. Obiekt o powierzchni użytkowej 114 m2, składa się z dwóch boksów na pojazdy bojowe, remiza posiada też pełne zaplecze dla strażaków. W zeszłym roku obiekt został wyposażony w elektroniczny system powiadamiania i wpisany w sieć ogólnopolską.

Fot. Barbara Kołodziej