Jesteś tutaj: Samorządowy Serwis Informacyjny Powiat Aktualności Aktualności Nowe drzewa wzdłuż drogi powiatowej

Nowe drzewa wzdłuż drogi powiatowej

10 stycznia 2017 r. władze Powiatu Średzkiego złożyły w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wniosek o przyznanie dofinansowania na prace związane z nasadzeniami drzew wzdłuż odcinków dróg powiatowych. WFOŚiGW rozpatrzył wniosek pozytywnie. Przy drodze powiatowej pomiędzy Środą, a Dominowem posadzonych zostanie 62 drzew. Mieszkańcy będą współdecydować o wyborze gatunków roślin.

11.05.2017

WFOŚiGW w Poznaniu w grudniu 2016 r. ogłosił listę przedsięwzięć priorytetowych w zakresie ochrony i kształtowania przyrody na rok 2017, których realizacja może uzyskać dofinansowanie ze środków Funduszu. Jednym z nich jest ochrona przyrody poprzez tworzenie i uzupełnianie zadrzewienia i zakrzewienia w krajobrazie rolniczym. W ramach tego obszaru Powiat Średzki złożył wniosek o przyznanie dotacji na nasadzenia drzew przy drogach powiatowych.
WFOŚiGW rozpatrzył wniosek pozytywnie i 5 kwietnia 2017 r. przyznał powiatowi dofinansowanie w wysokości 35 tys. złotych. Środki te stanowią 95% kosztów kwalifikacyjnych przedsięwzięcia. Pozostałe 5%, czyli 1834 zł, pochodzić będzie z budżetu powiatu.
Za tę kwotę planowane są nasadzenia drzew przy drodze powiatowej nr 3662P (między Środą Wielkopolską a Dominowem) na odcinku od granic Środy Wielkopolskiej do Janowa. W ramach przeprowadzonych prac wycięte zostaną drzewa stare, chore bądź uszkodzone, stanowiące niebezpieczeństwo dla użytkowników drogi, a w ich miejsce zostaną nasadzone nowe.
- Większość wycinanych drzew to gatunki krótkowieczne, których drewno jest kruche i niestabilne. Obecny stan części drzew powoduje, że realnym zagrożeniem dla osób poruszających się drogą stają się połamane gałęzie i konary. Stąd decyzja o nasadzeniu w miejscu  starych drzew nowych, bardziej trwałych roślin - mówi Starosta Średzki Marcin Bednarz. - W pierwszym etapie planujemy posadzenie łącznie 62 drzew. W kwestii wyboru gatunków poprosimy o pomoc mieszkańców. Na portalu Starosty Średzkiego na FB zostanie utworzony post, w którego komentarzach mieszkańcy posiadłości znajdujących się wzdłuż drogi, a także okolicznych miejscowości i wszyscy  chętni będą mogli wyrazić swoje opinie. Wybierać jednak będziemy tylko w trzech gatunkach czyli:  klon srebrzysty, lipa szerokolistna i klon polny, bo, jak wskazali pracownicy naszego Wydziału Środowiska i Rolnictwa, są to drzewa, które najlepiej przystosują się do warunków, a  ich cena jest  atrakcyjna.
Wydział Środowiska i Rolnictwa prowadzi obecnie postępowanie ofertowe, mające na celu wyłonienie wykonawcy inwestycji.