Jesteś tutaj: Samorządowy Serwis Informacyjny Powiat Aktualności Aktualności Nowoczesny stadion otwarty

Nowoczesny stadion otwarty

W sobotę, 30 września Stadion Lekkoatletyczny przy Zespole Szkół Rolniczych na ul. Kórnickiej w Środzie został oficjalnie otwarty. Przecięcia wstęgi oprócz Starosty Średzkiego Marcina Bednarza, Burmistrza Środy dokonała m.in. Mirosława Szczepańska - wdowa po Miłoszu Józefie Szczepańskim - patronie nowo otwartego obiektu.

03.10.2017

W uroczystości uczestniczyli: Marcin Bednarz-Starosta Średzki, Wojciech Ziętkowski-Burmistrz Środy, Mirosława Szczepańska-wdowa po Miłoszu Józefie Szczepańskim, Mariusz Kubiak-przedstawiciel Departamentu Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego, olimpijczyk, Andrzej Janicki-Wójt Gminy Krzykosy, Krzysztof Urbas-Wójt Gminy Zaniemyśl, Aleksander Podemski-Wójt Gminy Nowe Miasto, Czesław Konieczny-honorowy prezes PZLA, prof. Grzegorz Skrzypczak-wychowanek Miłosza Szczepańskiego, Rafał Wieruszewski-olimpijczyk, wychowanek Mieczysława Kaczora, wice prezes WZLA, Wojciech Nowicki-brązowy medalista Igrzysk Olimpijskich Rio de Janerio, Marek Zaworski-prezes „Orkanu", radni Rady Powiatu Średzkiego oraz radni Rady Gminy.
Część oficjalna uroczystości rozpoczęła o godz. 16 nadaniem imienia stadionowi. Patronem obiektu na wniosek Uczniowskiego Klubu Sportowego „ORKAN" przy ZSR w Środzie, a uchwałą Rady Powiatu Średzkiego z dnia 31 sierpnia br. został zasłużony trener lekkoatletyki, inicjator budowy stadionu przy ZSR oddanego do użytku w 1965 r.,  - Miłosz Józef Szczepański. Obiekt został poświęcony przez ks. Tomasza Agatowskiego.
Przecięcia wstęgi otwarcia dokonali: Starosta Średzki Marcin Bednarz, Burmistrz Środy Wojciech Ziętkowski, Mirosława Szczepańska-wdowa po Miłoszu Józefie Szczepańskim, Mariusz Kubiak-przedstawiciel Departamentu Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego, olimpijczyk, Marek Zaworski-prezes „Orkanu", Rafał Wieruszewski-olimpijczyk, wychowanek Mieczysława Kaczora, wice prezes WZLA.
Spotkanie było doskonałą okazją do uhonorowania wyróżniających się sportowców.
 Starosta Marcin Bednarz wręczył nagrody za medale Mistrzostw Polski następującym zawodnikom:
·          Liwii Chmiel  za zajęcie 1. miejsca w pływaniu na dystansie 200 m stylem klasycznym kobiet na Letnich Mistrzostwach Polski Juniorów 15 lat w Pływaniu (lipiec 2017).
·         Sarze Neumann za zdobycie brązowego medalu na Halowych Mistrzostwach Polski U18 w biegu na 200 m (luty 2017).
·         Joannie Stanisławskiej za zdobycie brązowego medalu na 34. Mistrzostwach Polski U23 w skoku wzwyż (lipiec 2017).
·         Jarosławowi Guszczaka za zdobycie srebrnego medalu na 34. Mistrzostwach Polski U23 w sztafecie mężczyzn 4x 100 m (lipiec 2017).
·         Maciejowi Palickiego za zdobycie srebrnego medalu na 34. Mistrzostwach Polski U23 w sztafecie mężczyzn 4x 100 m (lipiec 2017).
·         Marcinowi Sence za zdobycie srebrnego medalu na 34. Mistrzostwach Polski U23 w sztafecie mężczyzn 4x 100 m (lipiec 2017).
·         Wojciechowi Kaczorowi za zdobycie srebrnego medalu na 34. Mistrzostwach Polski U23 w sztafecie mężczyzn 4x 100 m (lipiec 2017).
·         Wojciechowi Marokowi za zdobycie brązowego medalu na 23. Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży / Mistrzostwa Polski U18 w rzucie dyskiem mężczyzn (sierpień 2017).

Starosta wręczył też podziękowania za osiągnięcia sportowe w 2017 r. zawodnikom, którzy zajmowali  wysokie miejsca na zawodach ogólnopolskich w br. i od wielu lat reprezentują Powiat Średzki na arenie sportowej. Otrzymali je:
·         Hubert Pieszke
·         Martyna Jankowska
·         Zofia Łuczak
·         Zuzanna Kubiak
·         Mikołaj Wojtuś
·         Wiktor Wojciechowski
·         Roksana Poll
·         Edyta Wojciechowska

Gwiazdą otwarcia był Wojciech Nowicki - polski lekkoatleta specjalizujący się w rzucie młotem, brązowy medalista Igrzysk Olimpijskich (Rio de Janeiro 2016), brązowy medalista mistrzostw świata z 2015 r. w Pekinie, brązowy medalista Mistrzostw Europy z 2016 r. w Amsterdamie, a także piąty zawodnik Mistrzostw Europy Młodzieżowców z 2011 roku. Utytułowany zawodnik wykonał dla zgromadzonych gości, sportowców i mieszkańców powiatu pokaz swoich sporych możliwości sportowych. Następnie przeprowadzone zostałyt konkurencje dla dzieci z powiatu średzkiego: 60 m, 600 m, skok w dal i piłka palantowa oraz konkurencje dla kobiet i mężczyzn.
Po oficjalnych uroczystościach odbyły się zawody sportowe - rozegrane zostały konkurencje dla dzieci z powiatu średzkiego oraz konkurencje w ramach mityngu: dla kobiet i mężczyzn.

Stadion Lekkoatletyczny przy ZSR został oddany do użytku w sierpniu br. Miesiąc wcześniej Polski Związek Lekkiej Atletyki wydał certyfikat, który umożliwia na stadionie organizację zawodów sportowych nawet w randze mistrzostw Polski. PZLA uznało, że usytuowanie i parametry urządzeń zainstalowanych na boisku (bieżnia, skocznia do skoku  wzwyż, skocznia do skoku w dal i trójskoku, rzutnia do pchnięcia kulą, rzutnia do rzutu dyskiem i młotem oraz rzutnia do rzutu oszczepem) są zgodne z wymaganiami IAAF i PZLA. Organizacja ponadto potwierdziła, że na stadionie mogą być rozgrywane wszystkie konkurencje biegowe (bez biegów z przeszkodami), chód sportowy, skok wzwyż, skok w dal, trójskok, pchnięcie kulą, rzut dyskiem, rzut młotem  i rzut oszczepem.
Modernizację obiektu przeprowadziła firma Eversport, a całkowity koszt inwestycji wyniósł około 3,5 mln zł. Środki na budowę pochodziły z budżetu Powiatu Średzkiego (ponad 1,6 mln zł), Gminy Środa (332.000 tys. zł), Samorządu Województwa Wielkopolskiego (300 tys. zł) oraz z ministerialnego „Programu Rozwoju Infrastruktury Sportowej - Orlik Lekkoatletyczny" (ok. 1,2 mln zł).

Fot. Barbara Kołodziej