Jesteś tutaj: Samorządowy Serwis Informacyjny Powiat Aktualności Aktualności Obchody 200-lecia śmierci gen. J.H. Dąbrowskiego!

Obchody 200-lecia śmierci gen. J.H. Dąbrowskiego!

W Galerii Miejskiej w Środzie Wlkp. otwarto okolicznościową wystawę poświęconą Generałowi. W niedzielę w Winnej Górze ciąg dalszy uroczystości. Zapraszamy!

07.06.2018

Wystawa w Galerii Miejskiej potrwa do 24 czerwca, warto wejść i zobaczyć pamiątki po Generale, m.in. piękne listy do żony.

W niedziele w Winnej Górze obchody rozpoczną się o godz. 11.00 uroczystą mszą św. w Kościele pw. św. Michała Archanioła, później zostaną złożone kwiaty przy sarkofagu Generała. Po złożeniu kwiatów na terenie parku rozpocznie się część artystyczna. Warto się wybrać!

W ramach obchodów wczoraj odbyła się konferencja popularnonaukowa pt. "Jan Henryk Dąbrowski i jego potomkowie" w 200 lecie śmierci Generała. Delegacja Powiatu Średzkiego złożyła kwiaty w krypcie gen. J.H. Dąbrowskiego. Wczorajsze uroczystości zorganizowało Średzkie Towarzystwo Kulturalne.

Warto wiedzieć

W 1807 r. majątek został nadany przez Napoleona generałowi Janowi Henrykowi Dąbrowskiemu. Gest ten miał stanowić rekompensatę za utracone majątki Pierzchowiec i Żórawnik, które Dąbrowski sprzedał aby uzyskać środki na tworzenie legionów.
Generał mieszkał w Winnej Górze do 1818 r. i został pochowany w kaplicy przy miejscowym kościele.
Majątek pozostał w rodzinie Dąbrowskich przez następne pokolenia. Władali nim kolejno Bronisław Dąbrowski, syn generała, a następnie córka generała Bogusława wraz z mężem Teodorem Mańkowskim. Od 1888 r. dobra były w posiadaniu syna Napoleona Mańkowskiego (wnuka Bogusławy i Teodora Mańkowskich), Henryka.
W 1918 roku Henryk Mańkowski zorganizował w 100 lecie śmierci swego wielkiego pradziadka uroczystości patriotyczne. Henryk Mańkowski był znanym numizmatykiem i posiadał w pałacu kolekcję cennych monet, a także zbiór pamiątek po gen. Dąbrowskim i kolekcję dzieł sztuki. Liczne freski na ścianach upamiętniały bitwy i poległych legionistów - towarzyszy walki Dąbrowskiego. W pałacu prezentowany był również duży i znany obraz Gładysza „Wjazd gen. H. Dąbrowskiego do Poznania".
Winna Góra po upadku Napoleona stała się ważnym ośrodkiem polskiej myśli narodowej. Bywali tu Julian Ursyn Niemcewicz, Władysław Syrokomla i Henryk Sienkiewicz.
Niestety nic z pałacowych kolekcji nie dotrwało do czasów obecnych. Część spieniężył syn Henryka - Antoni, ostatni właściciel przed 1939 r., a reszta została zrabowana w czasie wojny. Po 1945 r. majątek został przejęty przez Skarb Państwa Polskiego.
Po przekształceniach 89/90 pałac należał do instytutu RZDIOR w Poznaniu. W jednej z sal w czerwcu 1997 r. otwarto Muzeum gen. Jana Henryka Dąbrowskiego, wcześniej była to Izba Pamięci. W 2003 r. pałac został wydzierżawiony prywatnemu przedsiębiorcy.