Jesteś tutaj: Samorządowy Serwis Informacyjny Powiat Aktualności Aktualności Od kwietnia Biblioteka Publiczna

Od kwietnia Biblioteka Publiczna

Od 1 kwietnia, w miejsce Powiatowej Biblioteki Publicznej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. R.W. Berwińskiego w Środzie Wlkp. rozpocznie działalność nowa, w połączonym składzie jednostka - Biblioteka Publiczna. Jej siedziba będzie się znajdować przy placu Zamkowym 7.

31.03.2017

Od 1 kwietnia, w miejsce Powiatowej Biblioteki Publicznej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. R.W. Berwińskiego w Środzie Wlkp. rozpocznie działalność  nowa, w połączonym składzie jednostka - Biblioteka Publiczna. Na jej czele stanie Małgorzata Walasek, która właśnie wygrała konkurs na 7-letnią kadencję. Siedziba Biblioteki Publicznej będzie się znajdować przy placu Zamkowym 7 w Środzie, czyli w miejscu, gdzie obecnie mieści się miejska biblioteka.

Przypomnijmy, rozmowy pomiędzy samorządami rozpoczęły się w zeszłym roku. Po zaakceptowaniu woli wdrożenia procedury łączenia  instytucji, wszczęto prace formalne. Uchwały w sprawie połączenia biblioteki miejskiej i powiatowej,  Rady podjęły w styczniu tego roku. Fuzja polega na utworzeniu jednej instytucji kultury, w skład której weszli pracownicy i mienie należące do połączonych instytucji.

Realizacji przedsięwzięcia przyświeca cel, jakim jest efektywne wykonywanie zadań Powiatu i Gminy w zaspakajaniu potrzeb wspólnoty samorządowej w zakresie kultury, a także uproszczenie struktur zarządzania.
_ Fuzja obu instytucji spowoduje ułatwienie dostępu do zbiorów Powiatowej Biblioteki Publicznej osobom starszym i mającym trudności w poruszaniu się, jak również dzieciom i młodzieży _ mówi Starosta Średzki Marcin Bednarz. _ Dodatkowo należy podkreślić, że budynek w którym funkcjonuje Miejska Biblioteka Publiczna jest obiektem umożliwiającym podejmowanie działań w znacznie szerszym zakresie niż miało to miejsce w siedzibie Powiatowej Biblioteki Publicznej zlokalizowanej na I piętrze. Ponadto centralizacja zarządzania oraz połączenie obsługi finansowo-księgowej wpłynie niewątpliwie na zmniejszenie kosztów ponoszonych dotychczas na bieżące funkcjonowanie obu instytucji.

Budynek przy Placu Zamkowym 7, poza czytelniami, posiada salę konferencyjną o pow. 142,00 m2 z profesjonalnym wyposażeniem konferencyjnym i wystawowym oraz zaplecze magazynowe. Fuzja bibliotek umożliwi dotarcie do nowych czytelników w całym powiecie średzkim, między innymi  poprzez 4 filie funkcjonujące w Jarosławcu, Pławcach, Starkówcu Piątkowskim oraz Słupi Wielkiej.  Placówka finansowana będzie z dotacji budżetów Powiatu i  Gminy Środa Wlkp., przychodów z prowadzonej działalności, darowizn i innych źródeł. Połączona biblioteka  swoją siedzibę będzie miała przy placu Zamkowym 7, a swym zasięgiem obejmie cały powiat.

Fot. Barbara Kołodziej