Jesteś tutaj: Samorządowy Serwis Informacyjny Powiat Aktualności Aktualności Pomostem na Wyspę Edwarda

Pomostem na Wyspę Edwarda

Na Jeziorze Raczyńskie w Zaniemyślu został zamontowany pomost pływający łączący brzeg akwenu z Wyspą Edwarda. Podczas nieoficjalnej jeszcze inauguracji nowego połączenia z wyspą mieszkańcy powiatu i turyści licznie i chętnie korzystali z nowej możliwości. Całkowity koszt inwestycji wyniósł 170 790 zł brutto. Pomost jest jedynie alternatywą dla promu, który jako atrakcja Zaniemyśla, tak jak do tej pory będzie kursować.

17.07.2017

Nowa droga na wyspę jest pływającym pomostem o długości 150, 50 m i szerokości 1,40 m. Łącznik o kształcie litery I został zbudowany z polietylenu. Dla bezpieczeństwa, zamontowano na nim barierki połączone za pomocą 3 rzędów lin. Mostek przymocowano do brzegu przy użyciu oczepów betonowych z łańcuchami, ponadto do dna przytwierdzono specjalnymi kotwicami ze zbrojonego betonu. Od strony wyspy na pomost można się przedostać za pomocą trapu o długości 6 m. Mogą się po nim przemieszczać piesi, a także osoby z rowerami oraz z wózkami. Montaż pomostu nie wyklucza przeprawy promowej, w dużej mierze natomiast usprawni przemieszczanie się osób, które chcą skorzystać z oferty Wyspy.
- Pomost na Jeziorze Raczyńskie posiada wszelkie atesty, które dopuszczają go do użytkowania - informuje Aneta Kłopot-Wartecka zarządzająca Wyspą Edwarda w Zaniemyślu. - Jest to konstrukcja wykorzystywana z powodzeniem na innych akwenach. Most posiada zabezpieczenia w postaci barierek, które chronią przed wypadnięciem. Należy jednak bezwzględnie pamiętać o tym, że bezpieczeństwo zależy przede wszystkim od nas samych. Osoby pod wpływem alkoholu i innych środków odurzających czy też dzieci bez nadzoru rodziców nie mogą przebywać na jego konstrukcji. Regulamin wyraźnie określa sposób i warunki korzystania z pomostu przez użytkowników. Most jest konstrukcją pływającą, więc osoby, które cierpią na zaburzenia równowagi lub błędnikowe zachęcamy do korzystania z promu.
W przyszłości most zostanie poszerzony o dodatkowy element co zapewne przekona do przechodzenia po nim wszystkich, którzy mają aktualnie jakiekolwiek obiekcje. Zostanie też przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.
- To z pewnością doskonała alternatywa dla promu, który kursuje tylko w określonych godzinach, co czasami utrudnia przedostanie się odwiedzających na wyspę - mówi Burmistrz Środy Wojciech Ziętkowski. Prom będzie w dalszym ciągu kursował, gdyż to jedna z głównych atrakcji Wyspy, z której chętnie korzystają nasi mieszkańcy i turyści.
Jak zapewniają zarządzający wyspą, most w żaden sposób nie zmniejszy bezpieczeństwa na samym akwenie. Służby ratunkowe bez problemu są w stanie przeprowadzić na nim akcję ratunkową.
- Powstanie pomostu z pewnością zwiększy bezpieczeństwo osób przebywających na wyspie, bowiem na skutek ewentualnej awarii  promu,  pomost będzie stanowił alternatywę na szybkie przedostanie się na brzeg jeziora -  uważa Starosta Średzki Marcin Bednarz.
Nowo otwarty pomost czynny będzie codziennie, jednakże w porze nocnej, ze względów bezpieczeństwa, będzie zamykany.