Jesteś tutaj: Samorządowy Serwis Informacyjny Powiat Aktualności Aktualności Porozumienie o współpracy i rozwoju sieci światłowodowej

Porozumienie o współpracy i rozwoju sieci światłowodowej

Kolejne obszary Środy Wielkopolskiej objęte zostaną siecią szybkiego światłowodowego Internetu. Do końca przyszłego roku w zasięgu internetu - Orange Światłowód znajdzie się ok. 6 300 średzkich gospodarstw domowych. Już w tym roku do sieci będzie mogło podłączyć się pierwszych 930.

14.04.2017

Kolejne obszary Środy Wielkopolskiej objęte zostaną siecią szybkiego światłowodowego Internetu. Operator Orange Polska planuje przeznaczyć na inwestycję w mieście blisko 5,8 mln. zł. Do końca przyszłego roku w zasięgu superszybkiego internetu - Orange Światłowód znajdzie się ok. 6 300 średzkich gospodarstw domowych. Już w tym roku do sieci będzie mogło podłączyć się pierwszych 930. Dzięki współpracy z operatorem Inea, za pośrednictwem którego także będzie można korzystać ze światłowodowego internetu Orange, będzie on dostępny także dla ok. 2 400 gospodarstw domowych będących w zasięgu jego sieci.
Porozumienie między Orange Polska a władzami Środy Wielkopolskiej ma na celu stworzenie przyjaznych warunków dla inwestycji, dzięki którym w mieście zostanie zbudowana sieć superszybkiego internetu światłowodowego. Prócz tego podejmowane będą działania wspierające budowę społeczeństwa informacyjnego poprzez włączenie się firmy Orange w różnego rodzaju działania edukacyjne zarówno dla osób nie potrafiących korzystać z komputera i internetu, jak i dla młodzieży.

- Dzięki współpracy Orange z władzami Środy Wielkopolskiej możliwa będzie szybsza i sprawniejsza realizacja inwestycji, dzięki której mieszkańcy miasta oraz działający tu przedsiębiorcy już w tym roku będą mogli skorzystać z bardzo szybkiego, światłowodowego dostępu do internetu. Mamy nadzieję, że nowe możliwości jakie niesie ze sobą szerszy i lepszy dostęp do światowej sieci internetowej staną się ważnym elementem stymulującym szybki rozwój miasta i lokalnej przedsiębiorczości. Światłowód jest bowiem bardzo nowoczesną i perspektywiczną technologią, która teraz i w przyszłości będzie zapewniać możliwość korzystania ze wszystkich zalet sieci, zarówno do prowadzenia biznesu jak i w multimedialnej rozrywki: gier on-line, czy oglądania telewizji nowej generacji 4K - powiedział Piotr Muszyński, Wiceprezes ds. Strategii i Transformacji Orange Polska.

- Gmina Środa Wielkopolska przeżywa ciągły rozwój. Wraz z pracownikami szukamy jak najlepszych i najbardziej jakościowych inwestycji, które pozwolą nam na kolejne skoki technologiczne, a co za tym idzie, przysłużą się średzianom. Jesteśmy otwarci na wszelkie pomysły, oferty i plany. Cieszy nas fakt, iż z rozwojową inicjatywą wystąpiła do nas firma Orange Polska. Z wielkim optymizmem przystąpiliśmy do podpisania porozumienia skutkującego wybudowaniem sieci szybkiego światłowodowego internetu, która niewątpliwie przysłuży się mieszkańcom i przedsiębiorstwom - powiedział Wojciech Ziętkowski, Burmistrz Miasta Środa Wielkopolska.

_ Jesteśmy przekonani, że przedsięwzięcie realizowane obecnie w Środzie Wielkopolskiej stanie się zalążkiem przyszłych inwestycji w technologie internetowe w naszym powiecie, które przyczynią się do dalszej poprawy dostępności do szerokopasmowego Internetu naszych mieszkańców i upowszechnienia kompetencji cyfrowych _ powiedział Starosta Średzki Marcin Bednarz.

Inwestycja w Środzie Wielkopolskiej to element realizowanego przez Orange Polska programu inwestycji światłowodowych.

Fot. Barbara Kołodziej