Jesteś tutaj: Samorządowy Serwis Informacyjny Powiat Aktualności Aktualności Powiat pomaga strażakom-ochotnikom

Powiat pomaga strażakom-ochotnikom

Powiat Średzki przekazał strażakom z OSP w Mącznikach i Murzynowie Kościelnym elementy stroju strażackiego - buty oraz 2 komplety ubrań strażackich. To kolejne działania Samorządu podejmowane w celu podniesienia poziomu bezpieczeństwa strażaków podczas realizowanych przez nich akcji ratowniczych.

07.06.2017

Władze powiatowe oraz gminne świadome potrzeb jednostek od dłuższego czasu podejmują działania wspierające miejscowe OSP. W zeszłym roku radni powiatowi przekazali ochotnikom-strażakom sprzęt o wartości 11 150 zł. OSP w Sulęcinie otrzymało 2 butle do aparatu oddechowego, OSP w Miąskowie - 6 sztuk kominiarek, OSP w Dominowie - 2 komplety ubrań strażackich, OSP w Koszutach aparat oddechowy, natomiast OSP w Witowie - przenośny radiotelefon.
Także w budżecie na rok 2017 przewidziano środki na sprzęt dla strażaków. W piątek, 2 czerwca jednostka z Murzynowa Kościelnego otrzymała 2 komplety ubrań strażackich (koszt 2 400 zł), a OSP w Mącznikach - 6 par butów strażackich (za 1 980 zł). Do końca roku zostanie zrealizowany wniosek OSP Koszuty na pompę pływającą o wartości 5 700 zł, natomiast OSP w Zaniemyślu powiększy swój asortyment o zestaw hydrauliczny o wartości ok 60. 000 zł,  na co Powiat przeznaczył 21 000 zł.
Przypomnijmy. Od stycznia tego roku trwają także prace remontowe związane z adaptacją jednego z budynków należących do Powiatu Średzkiego na potrzeby OSP w Środzie Wielkopolskiej. Strażnica zostanie przekazana do użytkowania 9 września 2017 roku, w trakcie uroczystych obchodów 150-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Środzie. Koszt inwestycji  wyniósł ok. 124 400 zł.
Dodatkowo z inicjatywy Starosty, Rada Powiatu przyjęła uchwały o udzieleniu pomocy finansowej poszczególnym gminom z przeznaczeniem na dofinansowanie ekwiwalentu pieniężnego za udział członków OSP w działaniu ratowniczym. Realizacja uchwał zapewni ekwiwalent w wysokości 20 zł/h.

Fot. Barbara Kołodziej