Jesteś tutaj: Samorządowy Serwis Informacyjny Powiat Aktualności Aktualności Powiat przekazał rowery średzkiej policji

Powiat przekazał rowery średzkiej policji

W niedzielę, 9 lipca, podczas V Rajdu Rowerowego organizowanego przez Grupę Rowerową „Solczanie" Powiat Średzki przekazał średzkiej policji 4 rowery z napędem elektrycznym. Przez całe lato stróże prawa doglądać będą porządku i naszego bezpieczeństwa wokół jezior średzkiego i zaniemyskiego także na jednośladach.

11.07.2017

Na starcie w Solcu stawiło się 220 uczestników - rowerzystów z Kalisza, Wrześni, Ostrowa, Gniezna, Śremu, Poznania, Jarocina, gminy Krzykosy, Zberek, Miłosławia,  Środy oraz Grupy Rowerowej Wielkopolanie. Pogoda dopisała, więc w doskonałych nastrojach cykliści ruszyli w drogę. Trasa, która wiodła przez Garby, Śnieciska, Zaniemyśl, Czarnotki z metą w Solcu w gospodarstwie Państwa Kleczewskich, obfitowała w urokliwe pejzaże i ładne zakątki.
Do drodze, w Zaniemyślu na Wyspie Edwarda, w asyście cyklistów,  Stanisław Litke - kierownik Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa Starostwa Powiatowego w imieniu Starosty Średzkiego Marcina Bednarza przekazał policji 4 rowery z napędem elektrycznym. W spotkaniu uczestniczyli m.in. Komendant Powiatowy Policji w Środzie insp. Paweł Wawrzyniak oraz wójt Zaniemyśla Krzysztof Urbas.
- Rozpoczynający się sezon letni jest czasem dużej aktywności sportowej osób pieszych i rowerzystów. Aby móc zadbać o ich jak największe bezpieczeństwo, niektórzy średzcy policjanci przesiądą się z radiowozów na 4 jednoślady, które zostały zakupione przez Powiat Średzki. Są to nowe rowery z napędem elektrycznym - informuje starosta Marcin Bednarz.
Jak zapewniają policjanci, taka forma patrolowania jest nieocenionym wsparciem służby interwencyjnej, czy też obchodu dzielnicowych - szczególnie na obszarach zielonych i rekreacyjnych. Policjantów na rowerach będzie można więc spotkać w szczególności w miejscach wypoczynku, tj. nad Jeziorem Raczyńskim w Zaniemyślu i Jeziorem Średzkim.
- Policjanci rowerowi mają przewagę nad funkcjonariuszami w radiowozach oraz pełniących służbę pieszo, ponieważ poruszają się szybciej i dalej niż patrole piesze, a poza tym mogą patrolować miejsca niedostępne dla pojazdów mechanicznych - mówi Wicestarosta Średzki Piotr Kasprzak. - W miejscach trudno dostępnych mundurowi na rowerach znacznie szybciej dotrą do osób potrzebujących pomocy. Poza tym policjanci z patroli rowerowych będą także czuwać nad bezpieczeństwem rowerzystów i osób pieszych.
Zakup 4 rowerów elektrycznych wraz ze sprzętem i wyposażeniem został sfinansowany z budżetu Powiatu Średzkiego i wyniósł blisko 25.000 zł.
Tegoroczny, tradycyjny już Rajd Solczan, należy uznać za bardzo udany. Nie zawiodła pogoda, cyklistom dopisywały też humory. Na mecie rajdu w Solcu u Państwa Kleczewskich, średzcy policjanci zorganizowali dla przybyłych rowerzystów mini akcję informacyjną z zakresu bezpieczeństwa na drodze oraz znakowania  rowerów, z czego chętnie korzystali uczestnicy rajdu.
Rajd, który zorganizowała Grupa Rowerowa Solczanie, współorganizowali: Powiat Średzki oraz Gmina Środa, Gmina Krzykosy, a także liczne firmy.

Fot. Barbara Kołodziej