A A A | zmień kontrast | Mapa strony | język: pl en de | rss ico-rss | ico-bip
logo-sroda-wlkp
Jesteś tutaj: Samorządowy Serwis Informacyjny Powiat Aktualności Aktualności Powiat Średzki na targach sera i wina w La Capelle

Powiat Średzki na targach sera i wina w La Capelle

Targi trwały od 1 do 4 września. Stoisko prezentujące walory naszego powiatu przygotowali przedstawiciele Stowarzyszenia Wielkopolscy Przyjaciele Francji oraz KGW Zielniczki.

07.09.2017

     Tradycyjnie w pierwszy weekend września we francuskim miasteczku La Capelle odbywają się targi sera i wina (FOIRE AUX FROMAGES). W tym roku trwały od 1 do 4 września. Tegoroczne targi były szczególne, ponieważ świętowano 50 - lecie ich powstania. Zaproszenie na uroczystości jubileuszowe otrzymali  Marcin Bednarz - Starosta Średzki oraz Wojciech Ziętkowski - Burmistrz Miasta Środa Wielkopolska a także przedstawiciele Stowarzyszenia Wielkopolscy Przyjaciele Francji. 

     Już 31 sierpnia br. do Francji wyjechała grupa osób, której celem było przygotowanie stoiska promującego powiat średzki i Wielkopolskę wśród Francuzów, a w szczególności wśród francuskiej Polonii, która licznie odwiedza polskie stoisko. Często jest to jedyna okazja do kontaktu ze "starą" ojczyzną. Był to doskonały sposób aby przypomnieć im jak jadali ich przodkowie.

     Na średzkim stoisku serwowano takie  specjały  lokalne jak: wędliny, chleb ze smalcem, ogórki kiszone, ciasto drożdżowe, sery  i gzik.  Większość z tych produktów nie jest znana na co dzień Francuzom i potomkom Polaków, którzy zostali w ten region skierowani podczas i po wojnie do racy w kopalniach.  Całe stoisko zostało pięknie ozdobione m.in.  rękodziełem Katarzyny Lis z KGW Zielniczki. 

     Targi FOIRE AUX FROMAGES  oferują zwiedzającym  liczne wystawy, konkursy i animacje, ale najważniejszy jest tu ser Maroilles, z którego słynie ten region Francji. Początki tego sera sięgają  980 roku i swego czasu zajadali się nim również francuscy królowie. Grupa z Polski przyjęta została bardzo serdecznie przez władze lokalne, Dyrekcję Targów i mieszkańców regionu La Thierache, którzy odwiedzali nasze stoisko.

fot. Stowarzyszenie Wielkopolscy Przyjaciele Francji
baner300x250