Jesteś tutaj: Samorządowy Serwis Informacyjny Powiat Aktualności Aktualności Powiat Średzki w Prostějovské Novinky

Powiat Średzki w Prostějovské Novinky

Obchodom Dni Powiatu Średzkiego (22-25 czerwca) towarzyszyła wizyta delegacji samorządowców oraz przedstawicieli policji z partnerskiego miasta Prostějov (Prościejów). Goście z Czech, którzy wielokrotnie dziękowali za ciepłe przyjęcie, byli także pod wielkim wrażeniem szybkich, pozytywnych zmian w zakresie rozwoju m.in. infrastruktury na naszym terenie. Oto co ukazało się na oficjalnej stronie miasta Prostějov (Prościejów).

12.07.2017

Całkiem niedawno miało miejsce spotkanie przedstawicieli miasta Prostějov (Prościejów) z partnerami z polskiego miasta Środa Wielkopolska. W wizycie wzięli udział także przedstawiciele Klubu Sportowego policji czeskiej „Moravan Prostějov" oraz członkowie międzynarodowej policyjnej asocjacji IPA 223 Prostějov. Program obejmował poza innymi atrakcjami także jednodniowe spotkanie w Powiatowej Komendzie Policji, zwiedzanie unowocześnionego szpitala powiatowego w Środzie, wizytę  w Komendzie Powiatowej Straży Pożarnej oraz w średzkim areszcie śledczym, podziwianie nowej hali sportowej w Zaniemyślu, rewitalizowanej remizy OSP Zaniemyśl, obecność na Etno-festiwalu na Wyspie Edwarda, a przede wszystkim uczestnictwo w obchodach Dni Powiatu Średzkiego, zwłaszcza w galowym wieczorze przekazania tytułów Ambasador Powiatu osobom zasłużonym dla rozwoju zaprzyjaźnionego polskiego regionu w zakresie gospodarki, kultury, sportu, służby zdrowia, turystyki itp.
Nowością jest  uzgodnienie nawiązania wzajemnej współpracy niektórych organizacji o podobnym charakterze działalności. W najbliższym czasie planujemy rozpocząć na przykład wspólne działanie klubu onkologicznego Diana z Klubem Średzkie Amazonki, które zajmują się podobnymi zagadnieniami dotyczącymi zdrowia. Obiecujące jest także nawiązanie kontaktu Zimowych Pływaków ze Średzkimi Morsami.
Na pytanie, co podczas wizyty Środy zwróciło szczególną uwagę gości z miasta partnerskiego z Moraw zastępca pani primator (pani starościny) i jednocześnie szef delegacji  pan Pavel Smetana odpowiedział: „Czy wiecie, iż wzdłuż ścieżek rowerowych w Środzie ulokowane są stojaki służące do drobnych napraw sprzętu rowerowego? Można tu skorzystać z kluczy, śrubokrętów, pompek. Tak więc niespodziewana usterka na trasie nie stanowi problemu!"
„Obecnie miasto Prostějov aktywnie współpracuje tylko ze słowackim miastem Vysoké Tatry oraz ze wspomnianą tutaj Środą Wlkp., z którą przyjaźnimy się od przeszło dziesięciu lat, kontynuuje pan Pavel.  Wierzę, iż uda nam się pozyskać do współpracy kolejne miasta partnerskie. W przeszłości dosyć aktywnie działało partnerstwo z miastem szwedzkim Borlänge, a także z niemieckim miastem Hoyerswerda i z St. Pöllten w Austrii. Te kontakty jednak nieco zamarły ponieważ nastąpiły zmiany w gronie polityków w tych miastach, a nie każda grupa samorządowa ma takie aktywne podejście do współpracy, jak właśnie Środa i Vysoké Tatry", stwierdza na zakończenie Pavel Smetana.
Z kajecika tłumaczki: Wszystkie zwiedzane obiekty bardzo się podobały, goście świetnie się bawili, obserwowali z zainteresowaniem rozwiązania zastosowane w naszym regionie, zapoznali się z działaniem służb mundurowych oraz ratownictwa i niektóre ze zdobytych doświadczeń zamierzają nawet zaoferować własnym obywatelom. Szczególnie jednak  prosili o przekazanie władzom miasta i powiatu, przedstawicielom służb mundurowych oraz wszystkim tym, którzy brali udział w przygotowaniu ich wizyty o wyrażenie uznania i serdecznych podziękowań za miłe i obfitujące w wrażenia przyjęcie.
Wystosowano także zaproszenie na rewizytę władz i przedstawicieli powiatu średzkiego w partnerskim mieście Prościejów przy okazji uroczystych dożynek, we wrześniu b.r. Zobaczymy, czy niektóre ze średzkich rozwiązań na Morawach się przyjęły...

Fot. Barbara Kołodziej