Jesteś tutaj: Samorządowy Serwis Informacyjny Powiat Aktualności Aktualności Przedstawiciele Sztabu Generalnego Wojska Polskiego

Przedstawiciele Sztabu Generalnego Wojska Polskiego

wizytowali powiat średzki

13.03.2019

Na zakończenie kwalifikacji wojskowej, z wizytą w powiecie średzkim gościła delegacja złożona z przedstawicieli Sztabu Generalnego Wojska Polskiego pod kierownictwem płk. Korneliusza Łaniewskiego. Z delegacją spotkał się Starosta Średzki Ernest Iwańczuk. Celem wizyty była kontrola przebiegu tegorocznej kwalifikacji wojskowej w powiecie średzkim.
Organizacja przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej, to jedno z zadań Powiatu. Wynika ono z ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej. Powszechny obowiązek służby wojskowej został zniesiony kilka lat temu. Dziś kwalifikacja wojskowa służy przede wszystkim do stworzenia ewidencji wojskowej. Komisja kwalifikacyjna określa kategorię zdolności osób do poszczególnych form obrony. Następnie po wykonaniu niezbędnych czynności administracyjnych przesuwane są one do rezerwy. W ten sposób tworzone są zasoby kadrowe wykorzystywane do spraw obronnych.