Jesteś tutaj: Samorządowy Serwis Informacyjny Powiat Aktualności Aktualności Publikacja o historii powiatu średzkiego w druku

Publikacja o historii powiatu średzkiego w druku

Z inicjatywy Starosty Marcina Bednarza zostały podjęte prace, których efektem jest publikacja „Dzieje powiatu i ziemi średzkiej", która wkrótce ukaże się na rynku. Autorem książki jest Andrzej Gogulski.

13.02.2018

Dzieje naszego miasta - Środy Wielkopolskiej były wielokrotnie przedmiotem prac historyków. Wreszcie, z inicjatywy Starosty Marcina Bednarza podjęte zostały prace, których efektem jest publikacja opisująca dzieje powiatu średzkiego, która wkrótce ukaże się na rynku. Autorem książki  „Dzieje powiatu i ziemi średzkiej" jest Andrzej Gogulski, którego mogliśmy już poznać jako twórcę monografii średzkiego szpitala „Szpital w Środzie Wielkopolskiej 1916 - 2016"  - publikacji wydanej z okazji 100-lecia placówki.
Dzieje powiatu i ziemi średzkiej opowiedziane zostały w dwóch odrębnych częściach.
Pierwsza część „Dziejów powiatu i ziemi średzkiej" wprowadza Czytelnika w wir wielu wydarzeń, które miały miejsce na ziemi średzkiej  zanim wytyczono pierwsze granice powiatu. Autor opowiada o czasach, kiedy Piastowie tworzyli państwo polskie, i  o roli Giecza w tym historycznym procesie. Czytelnik będzie mógł też przeczytać  jak i kiedy powstawały pierwsze osady na ziemi średzkiej, i poznać krótką historię ponad dziewięćdziesięciu wsi i średzkich parafii w okresie średniowiecza, a także jak Środa, późniejsza stolica powiatu, stawała się ważnym ośrodkiem politycznym i gospodarczym regionu. W publikacji dużo miejsca poświęcone jest kontrowersyjnemu już tematowi jakim jest  czas lokacji Środy. Tutaj autor prezentuje dotychczasowe opinie historyków, ale też wskazując inne okoliczności i źródła zdradza swój pogląd i przemyślenia. Z pewnością dowiemy się więcej o herbie Środy i pieczęciach używanych przez władze  Środy w okresie średniowiecza.  W publikacji znajdziemy też cenne i ciekawe informacje dotyczące sejmików średzkich, wojen i najazdów obcych. Publikacja pogłębia naszą wiedzę na temat genezy powiatu i urzędu starosty, który mimo wielu dziejowych zawirowań przetrwał do dziś. Należy zwrócić uwagę, iż  dzieje ziemi średzkiej opowiedziane  w pierwszej części, rozpoczynają się w okresie kiedy państwa polskiego jeszcze nie było, a kończą się w momencie drugiego rozbioru Państwa Polskiego, zaledwie dwa lata po wytyczeniu pierwszych granic powiatu średzkiego.    Niezwykle cenne w publikacji jest to, że dzięki skrupulatnej pracy i kwerendzie archiwów, po raz pierwszy poznajemy nazwiska i daty urzędowania kasztelanów, czyli pierwszych urzędników na ziemi średzkiej, i  pierwszych średzkich  starostów.
Publikacja jest bogato ilustrowana, zaprezentowano w niej min. średniowieczne dokumenty dotyczące ziemi średzkiej a wystawione przez królów i władców Wielkopolski. Materiał źródłowy gromadzony był niemalże do ostatniej chwili, jeszcze na kilka dni przed oddaniem do druku pojawiały się nowe dokumenty i dokonywane były zmiany w treści. Ostatecznie udało się przygotować dość obszerny materiał, co zadecydowało o zmianie zakresu tematycznego publikacji, tak więc historię powiatu średzkiego wzbogacono o dzieje ziemi średzkiej. A to z kolei wpłynęło na wydanie publikacji w dwóch częściach.
W drugiej części, co też jest niezwykle cenne, poznamy po raz pierwszy nazwiska i czas funkcjonowania wszystkich landratów - niemieckich starostów w okresie zaborów, a po odzyskaniu niepodległości działalność starostów średzkich w okresie międzywojennym. Wiele miejsca poświęcone będzie wydarzeniom związanym z walkami o odzyskanie niepodległości i wybitnym postaciom.  Ostatnią odsłoną w dziejach średzkiego powiatu to wydarzenie po roku 1989, czyli powrót samorządów i powiatów po okresie PRL-u.