Jesteś tutaj: Samorządowy Serwis Informacyjny Powiat Aktualności Aktualności Rajd rowerowy śladami pierwszego starosty średzkiego

Rajd rowerowy śladami pierwszego starosty średzkiego

W niedzielę, 2 lipca, na terenie powiatu odbył się rajd rowerowy pod szyldem „Ścieżkami historii. Śladami Adolfa Bnińskiego". Impreza była doskonałą okazją do przybliżenia tej zasłużonej dla powiatu średzkiego postaci, a także upamiętnienia 75. rocznicy tragicznej śmierci hr. Bnińskiego. Z okazji obchodów tych wydarzeń Starosta Średzki Marcin Bednarz wraz z Burmistrzem Środy Wojciechem Ziętkowskim złożyli kwiaty na grobie Adolfa Bnińskiego - pierwszego starosty średzkiego w Gułtowach.

04.07.2017

Adolf hr. Bniński był wybitną postacią II Rzeczpospolitej, społecznikiem oraz pierwszym średzkim starostą po odzyskaniu niepodległości w 1919 roku. Zapisał się złotymi zgłoskami w historii naszego miasta i regionu, angażując się w odbudowę aparatu administracyjnego, szkolnictwa i innych dziedzin życia na terenie powiatu średzkiego. W czasie okupacji niemieckiej podczas II Wojny Światowej zaangażowany był w działalność konspiracyjną, blisko współpracując z Cyrylem Ratajskim, wieloletnim przedwojennym prezydentem Poznania i z ks. infułatem Józefem Prądzyńskim. 75 lat temu, w nocy z 7 na 8 lipca 1942 roku, wraz ze swoimi współpracownikami został zamordowany przez hitlerowskich oprawców.
Z okazji rocznicy tamtych dramatycznych wydarzeń Biuro Edukacji Narodowej IPN w Poznaniu zorganizowało rajd rowerowy śladami miejsc pamięci związanych z postacią hr. Bnińskiego. Wycieczka rozpoczęła się o godzinie 10:00 na Starym Rynku w Środzie Wielkopolskiej, gdzie cykliści wraz ze Starostą Średzkim Marcinem Bednarzem oraz Burmistrzem Środy zapalili znicze pod tablicą upamiętniającą żołnierzy Inspektoratu Średzkiego AK. Na Rynku swoje stoisko zorganizowała Komenda Powiatowa Policji, gdzie można było m.in. znakować rowery. Tuż po godz. 10, wystrzałem z pistoletu Burmistrz Wojciech Ziętkowski dał sygnał do rozpoczęcia rajdu.
Uczestnicy pokonali 36-kilometrową pętlę na trasie Środa Wielkopolska - Janowo - Gułtowy - Giecz - Środa Wielkopolska. Po drodze, w Janowie rowerzyści oprowadzeni zostali po ścieżce edukacyjnej poświęconej tematyce zrzutów lotniczych dla AK, a na mecie rajdu w Gułtowach  zwiedzili dawną przedwojenną siedzibę hr. Adolfa Bnińskiego. Msza Św. w intencji 75. rocznicy śmierci hr. Adolfa Bnińskiego odbyła się w kościele w Gułtowach - zaraz po jej zakończeniu z udziałem Starosty Marcina Bednarza i Burmistrza Wojciecha Ziętkowskiego złożono kwiaty na grobie rodziny Bnińskich.

Fot. Barbara Kołodziej