Jesteś tutaj: Samorządowy Serwis Informacyjny Powiat Aktualności Aktualności Średzianie powiedzieli Tak ekologii

Średzianie powiedzieli Tak ekologii

Zainteresowanie programem dofinansowania do instalacji OZE przez mieszkańców powiatu średzkiego przekroczyło oczekiwania jej organizatorów. Mimo, że lista planowanych wniosków została dwukrotnie przekroczona, Starosta Średzki Marcin Bednarz zapewnia jednak, że każdy wniosek który pozytywnie przejdzie weryfikację techniczną, czyli możliwość montażu instalacji na dachu, może liczyć na udział w programie.

12.07.2017

Do końca sierpnia będą realizowane prace dokumentacyjne. Sporządzony zostanie program funkcjonalno-użytkowy oraz studium wykonalności, następnie  wypełnione wnioski o dofinansowanie inwestycji trafią do Urzędu Marszałkowskiego, gdzie będą weryfikowane. W lutym przyszłego roku Marszałek przedstawi decyzję, które z wniosków zostaną dofinansowane. Urząd Marszałkowski na województwo wielkopolskie dysponuje na ten cel kwotą 90 mln zł. Listy rankingowe określą jaka kwota trafi do poszczególnych beneficjentów.
Powiat Średzki ma spore szanse na otrzymanie dotacji, ale trzeba zaznaczyć że zainteresowanie programem w całej Wielkopolsce jest ogromne. Profity z zamontowanej instalacji mogą być duże - oszczędności na rachunkach elektrycznych  mogą sięgać nawet do 3 tys. z złotych rocznie.
- Cieszy nas tak duże zainteresowanie projektem - mówi Starosta Średzki Marcin Bednarz. - To świadczy o proekologicznej postawie naszych mieszkańców. Po uzupełnieniu przez nas dokumentacji, decyzja należeć już będzie do Urzędu Marszałkowskiego. Jednak jesteśmy dobrej myśli, że weryfikacja okaże się dla nas pozytywna i w powiecie zostaną zamontowane instalacje fotowoltaiki. Jeśli w przyszłości organizowane będą podobne programy, Powiat z pewnością będzie w nich uczestniczył, skoro mieszkańcy chcą z nich korzystać.