Jesteś tutaj: Samorządowy Serwis Informacyjny Powiat Aktualności Aktualności Średzka procesja Bożego Ciała

Średzka procesja Bożego Ciała

Piętnastego czerwca w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa ulicami Środy Wielkopolskiej przeszła procesja eucharystyczna. Tradycyjnie już msza święta rozpoczynająca oktawę Bożego Ciała odbyła się na Starym Rynku.

19.06.2017

Uroczystość Bożego Ciała, która przypada w pierwszy czwartek po niedzieli Trójcy Przenajświętszej, jest jedną z najważniejszych uroczystości w Kościele katolickim. Jej początki sięgają XIII wieku. Choć świadomość cudu przemiany konsekrowanego chleba i wina w rzeczywiste Ciało i Krew Chrystusa towarzyszyła wiernym od początku chrześcijaństwa, dopiero po dziesięciu stuleciach zewnętrzne przejawy tego kultu powstały i zadomowiły się w Kościele katolickim.
W czwartek miejska procesja eucharystyczna wyruszyła z kościoła pw. Św. Józefa o godzinie 10.15. Podczas procesji  zatrzymywano się przy czterech ołtarzach polowych, gdzie czytane były fragmenty Ewangelii, natomiast w trakcie marszu uczestnicy śpiewali pieśni i litanie. Barwna procesja zakończyła się na Starym Rynku mszą świętą.
W średzkich obchodach uroczystości Bożego Ciała uczestniczyli setki wiernych, wśród których znaleźli się przedstawiciele władz samorządowych, w tym Starosta Średzki Marcin Bednarz i Burmistrz Środy Wojciech Ziętkowski i liczne delegacje oraz poczty sztandarowe.

Fot. Barbara Kołodziej