Jesteś tutaj: Samorządowy Serwis Informacyjny Powiat Aktualności Aktualności Średzki Stadion Lekkoatletyczny z certyfikatem PZLA

Średzki Stadion Lekkoatletyczny z certyfikatem PZLA

Polski Związek Lekkiej Atletyki wydał certyfikat, który umożliwia organizację zawodów sportowych nawet w randze mistrzostw Polski na Stadionie Lekkoatletycznym przy Zespole Szkół Rolniczych w Środzie. Firma Eversport, odpowiedzialna za modernizację obiektu zakończyła prace inwestycyjne. Obecnie trwa odbiór techniczny inwestycji. Wszystko wskazuje na to, że w sierpniu obiekt oddany zostanie do użytku.

26.07.2017

12 lipca, po wnikliwych analizach i przeprowadzonych kontrolach,  PZLA wydał certyfikat, który umożliwia organizację zawodów sportowych nawet w randze mistrzostw Polski na Stadionie Lekkoatletycznym przy ZSR w Środzie.
„PZLA stwierdza, że usytuowanie i parametry urządzeń zainstalowanych na stadionie przy Zespole Szkół Rolniczych w Środzie (bieżnia, skocznia do skoku  wzwyż, skocznia do skoku w dal i trójskoku, rzutnia do pchnięcia kulą, rzutnia do rzutu dyskiem i młotem oraz rzutnia do rzutu oszczepem) są zgodne z wymaganiami IAAF i PZLA. Zgodnie z ustalonymi przez Związek zasadami stadion zostaje zaliczony do stadionów kategorii VA.
Na stadionie w Środzie mogą być rozgrywane wszystkie konkurencje biegowe (bez biegów z przeszkodami), chód sportowy, skok wzwyż, skok w dal, trójskok, pchnięcie kulą, rzut dyskiem, rzut młotem  i rzut oszczepem. Wyniki uzyskiwane w tych konkurencjach będą mogły być podstawą do przyznania zawodnikom określonej klasy sportowej (z mistrzowską międzynarodową włącznie) jedynie po spełnieniu ogólnych wymagań dot. rangi zawodów (m.in. zapewnienie odpowiedniej obsady sędziowskiej, właściwych systemów pomiaru czasu i długości oraz stosownego sprzętu zawodniczego), zawartych w regulaminach PZLA oraz po akceptacji tej rangi przez Dział Techniczny PZLA. Niniejsze świadectwo jest ważne do czasu jakiejkolwiek przebudowy któregokolwiek z ww. urządzeń, zmiany w przepisach IAAF lub zmiany wymagań PZLA dot. parametrów tych urządzeń, wymiany bądź modernizacji nawierzchni nie dłużej niż do końca 2027 roku."
Pogoda już od początkowych prac przy modernizacji boiska przy ZSR nie sprzyjała budowlańcom. Ulewne deszcze latem ubiegłego roku oraz niesprzyjająca pogoda wiosną tego roku uniemożliwiły położenie nawierzchni poliuretanowej, co stanowiło ostatni etap budowy bieżni.  Jednak ostatnio, dzięki poprawie warunków atmosferycznych prace na stadionie dobiegły końca.
- Nasze założenia, że obiekt będzie  spełniał wymogi stawiane przez Polski Związek Lekkiej Atletyki zostały spełnione. Wyniki badań nawierzchni poliuretanowej stwierdzających jej zgodność z wymaganymi normami są prawidłowe, co stwierdzono w dokumencie - mówi Starosta Średzki Marcin Bednarz. - PZLA wydało certyfikat dla obiektu, co dla nas miało kluczowe znaczenie.
Obecnie trwa odbiór techniczny obiektu. Pracownicy Starostwa skrupulatnie oceniają jakość wykonanych prac oraz użytych materiałów oraz szczelność instalacji.
- Z ogromną starannością kontrolujemy obiekt, bowiem musimy mieć pewność, że ten bardzo ważny obiekt sportowy dla Środy, naszych sportowców, dzieci i młodzieży  odbierzemy bez najmniejszej wady - mówi Wicestarosta Piotr Kasprzak.
Przypomnijmy, iż całkowity koszt inwestycji wyniósł około 3,5 mln zł. Środki na budowę pochodzą z budżetu Powiatu Średzkiego (ponad 1,6 ,mln zł), Gminy Środa Wielkopolska (332.000 tys. zł), Samorządu Województwa Wielkopolskiego (300 tys. zł) oraz z ministerialnego „Programu Rozwoju Infrastruktury Sportowej - Orlik Lekkoatletyczny" (ok. 1,2 mln zł).

Fot. Barbara Kołodziej