Jesteś tutaj: Samorządowy Serwis Informacyjny Powiat Aktualności Aktualności Rekordowa pomoc Powiatu dla OSP

Rekordowa pomoc Powiatu dla OSP

Miniony rok należał do rekordowych pod względem wsparcia jakie Powiat Średzki udzielił działającym na jego terenie Ochotniczym Strażom Pożarnym. Łącznie przekazana pomoc wyniosła nieco ponad 160 tys. złotych.

11.01.2018

Miniony rok należał do rekordowych pod względem wsparcia, jakie Powiat Średzki udzielił działającym na jego terenie Ochotniczym Strażom Pożarnym. Samorząd przekazał pieniądze zarówno na wyposażenie jednostek, kursy Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy, podniesienie ekwiwalentu pieniężnego za udział strażaków - ochotników w akcjach ratowniczych oraz zakup plandek, wykorzystywanych do zabezpieczenia budynków przy zerwanych dachach. Łącznie pomoc ta wyniosła nieco ponad 160 tys. złotych.
Na terenie powiatu średzkiego zarejestrowane są 33 jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej. Ich znaczenie, szczególnie biorąc pod uwagę coraz częściej występujące anomalie pogodowe skutkujące potężnymi wichurami i niebezpiecznymi burzami oraz położeniem wielu miejscowości przy ruchliwej trasie krajowej nr 11, jest ogromne.
- Podczas akcji po 11 sierpnia zeszłego roku, kiedy strażacy pracowali przez wiele długich godzin i dni mogliśmy zaobserwować, jak bardzo ich działania są potrzebne - mówi Starosta Średzki Marcin Bednarz. - Zapewnienie bezpieczeństwa naszym mieszkańcom jest dla nas priorytetem, więc środki na ten cel nie będą ograniczane. Poświęcenie strażaków, które możemy obserwować podczas prowadzonych przez nich akcji jest bardzo widoczne, z tego względu wspólnie z gminami, z inicjatywy Powiatu w zeszłym roku podjęliśmy decyzję o podniesieniu ekwiwalentu pieniężnego dla strażaków ochotników uczestniczących w akcjach ratowniczych. Mam nadzieję, że choć w minimalnych stopniu zrekompensuje to ich pracę.

Wsparcie OSP przez władze Powiatu Średzkiego w 2017 roku było rekordowe. Na wyposażenie i sprzęt dla jednostek Starostwo Powiatowe przeznaczyło ponad 22 tys. zł. Powiat zakupił dla OSP Środa Wielkopolska 6 kompletów ubrań i butów strażackich (7.200,00 zł), Miąskowa - deskę ortopedyczną (849,83 zł), Mącznik - buty gumowe (1.980,00zł), Murzynowa Kościelnego - ubrania strażackie (2.400,00 zł), Koszut - motopompę pływającą Niagara (5.473,50 zł) oraz detektor prądu przemiennego Hot Stick (1.100,00 zł), Krzykos - ubrania strażackie (4.800,00zł), Zaniemyśla - zestaw hydrauliczny (21.000,00 zł), Klęki - uchwyty mocowania aparatów ochrony górnych dróg oddechowych (7.280,00zł), Murzynowa Leśnego - ubranie strażackie (1.200,00zł), Wolicy Koziej - ubranie strażackie  (3.600,00 zł).
Ponadto Powiat przekazał pomoc finansową w formie dotacji celowej dla gmin na ekwiwalent dla OSP - łącznie w wysokości 37 tys. 300 zł (Gmina Krzykosy 15.300,00 zł, Środa Wielkopolska 18.900, 00 zł oraz Zaniemyśl - 3.100, 00 zł.)
Ponadto Powiat wsparł strażaków poprzez  sfinansowanie adresowanych do nich Kursów Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy. Łącznie przeszkolono 41 strażaków - ochotników z gmin Dominowo, Krzykosy i Środa. Koszt zadania wyniósł nieco ponad 30 tys. złotych.
- Po wichurach w zeszłym roku okazało się konieczne wyposażenie jednostek OSP w plandeki zabezpieczające budynki po zerwanych dachach - mówi Wicestarosta Piotr Kasprzak. - Mamy nadzieję, że nie będą one często wykorzystywane, ale jeśli zajdzie potrzeba ich użycia, jako Powiat jesteśmy przygotowani.
Starostwo w zeszłym roku zakupiło łącznie 220 plandek za kwotę 36.476,00 zł. Gmina Dominowo - wyposażona została w 20 plandek, Krzykosy - 70, Nowe Miasto - 60, Środa Wielkopolska - 40, a Zaniemyśl - 30.