Jesteś tutaj: Samorządowy Serwis Informacyjny Powiat Aktualności Aktualności Apel Powiatu o ustanowienie roku 2018 Rokiem Pamięci Powstania Wielkopolskiego

Apel Powiatu o ustanowienie roku 2018 Rokiem Pamięci Powstania Wielkopolskiego

Rada Powiatu Średzkiego podjęła apel o ustanowienie roku 2018 Rokiem Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919. Włączyła się tym samym w inicjatywę rozpoczętą przez Stowarzyszenie Rodzin Powstańców Wielkopolskich w Środzie Wielkopolskiej.

11.05.2017

27 grudnia 2018 roku przypada setna rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Jedną z inicjatyw, podjętych w ramach uroczystych obchodów tego wydarzenia przez średzkie Stowarzyszenie Rodzin Powstańców Wielkopolskich i popartą przez Radę Powiatu jest wystosowanie do Marszałka Sejmu RP apelu o ustanowienie przyszłego roku Rokiem Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919.
- Bohaterski zryw Wielkopolan w 1918 roku zakończył się sukcesem - w granice II Rzeczpospolitej włączona została prawie cała Wielkopolska. Ich zwycięstwo miało również wymiar moralny, dało sygnał wszystkim rodakom, że wysiłek i walka zbrojna  nie muszą kończyć się przegraną i nie są podejmowane na darmo. To doniosłe wydarzenie sprzed 100. lat należy postrzegać w wymiarze ogólnonarodowym, dlatego ustanowienie w całym kraju, roku 2018 rokiem pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/19 roku, powinno mieć swoją wagę i znaczenie. Stąd Apel i Uchwała Rady Powiatu w tej sprawie. Inicjatywę średzkiego Stowarzyszenia Rodzin Powstańców  Rada Powiatu przyjęła z  uznaniem. O zwycięskim zrywie naszych rodaków należy mówić i czcić ich pamięć nie tylko w Wielkopolsce, ale w całej Polsce. Powstańcy nieśli bowiem najcenniejsze wartości w swoim bohaterstwie i myśleniu o Polsce. Nie możemy też  zapominać, że na frontach powstania walczyło 5. kompanii średzkich, łącznie ponad tysiąc powstańców z ziemi średzkiej. Bijąc się z zaborcą, swoje młode życie oddało 61 średzian  - podkreśla Starosta Średzki Marcin Bednarz.
Rada Powiatu zobowiązała Przewodniczącego Rady do przesłania apelu posłom i senatorom reprezentującym Województwo Wielkopolskie, Przewodniczącemu Sejmiku Województwa Wielkopolskiego oraz Przewodniczącym Rad Powiatów naszego województwa z prośbą o poparcie stanowiska radnych powiatowych i miejskich.
Ważną częścią przyszłorocznych obchodów będzie także odsłonięcie odlanego z brązu pomnika Powstańców Wielkopolskich na skwerze przy Liceum Ogólnokształcącym w Środzie Wielkopolskiej. Stowarzyszenie Rodzin Powstańców Wielkopolskich przy współpracy ze szkołami podstawowymi oraz ponadpodstawowymi realizuje także cykl wydarzeń nawiązujących do obchodów. Z pełnym harmonogramem imprez można zapoznać się na oficjalnej stronie Stowarzyszenia: www.powstancywielkopolscy.sroda.wlkp.pl.