Jesteś tutaj: Samorządowy Serwis Informacyjny Powiat Aktualności Aktualności Samochody na roczną odprawę policji

Samochody na roczną odprawę policji

Trzy nowe radiowozy zostały przekazane Komendzie Powiatowej Policji w Środzie podczas odprawy podsumowującej działania średzkiej policji w zeszłym roku. Fundatorem jednego z wozów jest Powiat Średzki. Radiowóz, który został przydzielony funkcjonariuszom drogówki został zakupiony w ramach programu 50/50, w którym po połowie auto sfinansowali: Komenda Główna Policji i Starostwo Powiatowe w Środzie.

01.02.2018

W rocznej odprawie średzkiej policji uczestniczyli m.in. Starosta Średzki Marcin Bednarz, Burmistrz Środy Wojciech Ziętkowki, Przewodnicząca Rady Powiatu Średzkiego Ewa Kusik, Wicestarosta Średzki Piotr Kasprzak, I Zastępca  Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu - insp. Roman Kustera, kierownictwo średzkich służb mundurowych i prokuratury, samorządowcy oraz policjanci i pracownicy cywilni miejscowej komendy.
Doroczne spotkanie oceniające pracę miejscowych stróżów było okazją nie tylko do podsumowania, ale również do wskazania najważniejszych kierunków działań Policji na przyszłość. Wydarzenie zakończono przekazaniem trzech nowych radiowozów oraz sprzętu komputerowego.
Podczas spotkania głos zabrali szefowie średzkiej placówki policyjnej, którzy omówili zeszłoroczne działania średzkich stróżów prawa. Następnie głos zabrał Grzegorz Gucze. Szef średzkiej prokuratury podziękował za duże zaangażowanie miejscowych policjantów w proces wykrywczy, którego efektem jest m.in. stuprocentowa wykrywalność przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu. Prokurator podkreślił również obopólną i skuteczną pracę na rzecz ofiar przemocy domowej, co wyróżnia pod tym względem średzkie organa ścigania na tle całej Wielkopolski. W kolejnych wystąpieniach głos zabrali Starosta Średzki Marcin Bednarz oraz Burmistrz Miasta Środa Wojciech Ziętkowski, którzy zwrócili uwagę na pozytywną pracę nad poprawą bezpieczeństwa mieszkańców i na aktywny udział Policji w życiu społecznym. Na zakończenie odprawy rocznej głos zabrał I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu insp. Roman Kuster. Oficer odniósł się do wzrostu ilości wypadków na terenie powiatu średzkiego. Podkreślał skutki społeczne drogowych zdarzeń, w których zostają poszkodowani ludzie. Wskazywał na to, że policja drogowa musi być skuteczna i widoczna. Zwrócił uwagę na bardzo efektywną pracę średzkich policjantów w zakresie wykrywania przestępstw kryminalnych i gospodarczych. W słowach „Środa profilaktyką stoi" - zwrócił uwagę na dużą aktywność mundurowych w zakresie działalności prewencyjnej.
Samorządy Powiatu Średzkiego od lat wspierają miejscową policję w realizacji powierzonych im zadań, poprzez doposażanie Komendy w potrzebny sprzęt. Podczas spotkania Burmistrz Wojciech Ziętkowski przekazał policjantom 14 komputerów, 10 drukarek oraz mobilny skaner. Akcesoria PC mają ułatwić pracę mundurowych i podnieść poziom obsługi mieszkańców ziemi średzkiej. Ponadto włodarz miasta przekazał w użyczenie „walizkę narkotykową", która została zakupiona ze środków Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii Środy Wielkopolskiej. To bardzo wartościowe narzędzie profilaktyczne pozwoli wesprzeć działania edukacyjne dorosłych w zakresie zagrożeń związanych z zapobieganiem uzależnień dzieci i młodzieży. Warto dodać, że oprócz walizki, z programu zakupiono również pokazowe pakiety narkotesterów i ulotki informacyjne, traktujące o problemie narkotyków i dopalaczy.
Wydarzeniem zamykającym roczną odprawę było przekazanie nowych radiowozów. Wiceszef wielkopolskich policjantów wręczył kluczyki od zakupionego przez komendę wojewódzką auta m-ki Volkswagen T6. Bus wesprze służbę Zespołu Patrolowo-Interwencyjnego. Kolejny pojazd m-ki opel astra został przekazany przez Starostę Marcina Bednarza. Radiowóz został zakupiony w ramach programu 50/50, w którym po połowie auto sfinansowali: Komenda Główna Policji i Starostwo Powiatowe w Środzie Wlkp. Ten samochód zostanie przydzielony funkcjonariuszom drogówki. Ostatni z radiowozów został zakupiony dzięki wsparciu samorządu i mieszkańców dwóch gmin - Krzykosy i Nowe Miasto nad Wartą. To obie gminy wspólnie partycypowały w kosztach połowy opla astry. Drugie pół - podobnie jak w poprzednim przypadku - sfinansowano ze środków centralnych Policji.
Nowe radiowozy poświęcił kapelan policjantów ze Środy ksiądz Lech Otta. Duchowny wręczył również mundurowym kierowcom breloki do kluczyków z wizerunkiem świętego Krzysztofa - patrona wszystkich kierujących pojazdami.