Jesteś tutaj: Samorządowy Serwis Informacyjny Powiat Aktualności Aktualności Spadek bezrobocia w powiecie średzkim

Spadek bezrobocia w powiecie średzkim

Jak podaje Powiatowy Urząd Pracy w Środzie Wielkopolskiej, stopa bezrobocia w powiecie średzkim na koniec marca tego roku wynosiła 8,6% (przy 8,1% stopie bezrobocia w całym kraju). Oznacza to spadek tego wskaźnika, który jeszcze pod koniec lutego wynosił 9,3%.

17.05.2017

Trend spadkowy poziomu bezrobocia w powiecie średzkim napawa optymizmem. Z danych PUP wynika, iż pod koniec marca liczba zarejestrowanych bezrobotnych wynosiła 1988 osób. Jest to liczba mniejsza zarówno od zanotowanej pod koniec lutego br. (2179 zarejestrowanych bezrobotnych), jak również w porównaniu  do  tej z marca zeszłego roku (2577 osób).
Urząd podaje także dane z prowadzonych działań mających na celu aktywizację bezrobotnych na terenie powiatu. Od początku marca do połowy kwietnia staże zawodowe rozpoczęło 55 osób bezrobotnych, urząd pozytywnie rozpatrzył 26 wniosków o udzielenie jednorazowo środków na podjęcie działalności gospodarczej, a także zrefundował koszty wyposażenia lub doposażenia 12 stanowisk pracy dla skierowanego do pracodawcy bezrobotnego. W analizowanym okresie PUP zorganizował również dwie giełdy pracy, w ramach których na różnego rodzaju stanowiska skierowano w sumie 32 osoby.
- W powiecie średzkim najliczniejszą grupą bezrobotnych pozostają m.in. osoby pozostające bez zatrudnienia powyżej 2 lata, zaraz po ukończeniu studiów, w wieku od 25 do 34 lat, czy z wykształceniem zasadniczym zawodowym. Jednak tym, co cieszy jest fakt, iż w marcu grupy te zmniejszyły się odpowiednio o 30, 58 i 48 osób w porównaniu do poprzedniego miesiąca - podkreśla Dyrektor Aneta Kłopot-Wartecka z Powiatowego Urzędu Pracy w Środzie Wielkopolskiej.
Spadek zarejestrowanych bezrobotnych zauważalny jest w całym kraju. Jak informuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, związane jest to z mniejszą liczbą nowych rejestracji oraz zwiększoną aktywizacją bezrobotnych przez urzędy pracy. Niższa stopa bezrobocia związana jest także z rozpoczęciem okresu prac sezonowych w budownictwie, rolnictwie, ogrodnictwie oraz leśnictwie.