A A A | zmień kontrast | Mapa strony | język: pl en de | rss ico-rss | ico-bip
logo-sroda-wlkp
Jesteś tutaj: Samorządowy Serwis Informacyjny Powiat Aktualności Aktualności Spotkanie podsumowujące I turnus pobytu repatriantów z Kazachstanu,

Spotkanie podsumowujące I turnus pobytu repatriantów z Kazachstanu,

odbyło się 4 grudnia 2018 roku o w Ośrodku Szkoleniowo - Wypoczynkowym „RODAK" w Środzie Wielkopolskiej. Zapraszamy do zapoznania się z ciekawymi materiałami prasowymi!

05.12.2018

Ośrodek adaptacyjny dla repatriantów powstał w Środzie Wielkopolskiej w czerwcu br. dzięki programowi „RODAK", sfinansowanemu ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Jest drugim ośrodkiem w kraju po Pułtusku. Repatrianci mogli mieszkać w ośrodku przez pół roku. Przez ten czas przeszli procedurę nadania obywatelstwa, spolszczenia imion i nazwisk, otrzymali paszporty. Podjęli naukę języka polskiego, dzieci uczęszczały do szkół, a dorośli na kursy zawodowe.

W spotkaniu uczestniczył również pan Marek Zieliński, dyrektor Departamentu Obywatelstwa i Repatriacji MSWiA. Podczas spotkania była możliwość rozmowy z repatriantami opuszczającymi ośrodek na temat ich planów na przyszłość oraz jak oceniają oni funkcjonowanie ośrodka w Środzie Wielkopolskiej, współpracę z samorządem i administracją rządową, a także czy Polska a Wielkopolska w szczególności, spełniła ich oczekiwania.

W piątek, 7 grudnia, mija termin składania ofert do MSWiA na prowadzenie ośrodków w okresie styczeń 2019 - styczeń 2021. Stowarzyszenie EDU XXI, prowadzące ośrodek adaptacyjny w minionym półroczu, złoży wniosek o finansowanie ośrodka w kolejnych latach.


O ośrodku w Środzie Wielkopolskiej można poczytać i posłuchać pod poniższymi linkami: 

https://radiopoznan.fm/informacje/pozostale/czy-w-wielkopolsce-bedzie-dzialal-dalej-osrodek-adaptacyjny-dla-repatriantow   

https://poznan.tvp.pl/40275181/repatrianci-ze-wschodu-chca-zostac-w-wielkopolsce   

http://radiopoznan.fm/informacje/pozostale/sroda-wlkp-waznym-osrodkiem-dla-polakow-ze-wschodu

https://poznan.tvp.pl/25257322/lustra
 
 
baner300x250