Jesteś tutaj: Samorządowy Serwis Informacyjny Powiat Aktualności Aktualności Stacjonarny punkt krwiodawstwa w Środzie Wielkopolskiej

Stacjonarny punkt krwiodawstwa w Środzie Wielkopolskiej

11 kwietnia uroczyście otwarto punkt stałego pobrań krwi w Szpitalu Średzkim Serca Jezusowego. Po 10 latach od zlikwidowania, placówka została reaktywowana. Na honorowych dawców czekają gruntownie wyremontowane pomieszczenia mieszczące się na parterze, w wejściu A szpitala. W inauguracji uczestniczyli m.in. Starosta Średzki Marcin Bednarz i Wicestarosta Piotr Kasprzak.

13.04.2017

11 kwietnia uroczyście otwarto punkt stałego pobrań krwi w Szpitalu Średzkim Serca Jezusowego. Po 10 latach od zlikwidowania, placówka została reaktywowana.  Na honorowych dawców czekają gruntownie wyremontowane pomieszczenia mieszczące się na parterze, w wejściu A szpitala. Na początek krew będzie można oddawać dwa razy w tygodniu - w środy i piątki w godzinach od 8.30 do 13.30

Autorem przedsięwzięcia jest Starosta Średzki Marcin Bednarz. Pomysł reaktywowania punktu stałego pobrań krwi przedstawiony przez włodarza powiatu spodobał się i  Zarządowi Szpitala, i średzkim krwiodawcom, i wreszcie dyrektorowi Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu Krzysztofowi Olbromskiemu, który na wniosek Starosty podjął decyzję o przywróceniu placówki w Środzie Wlkp.
Stacjonarny punkt krwiodawstwa w Środzie został zlikwidowany w grudniu 2007 r. przez ówczesną dyrektor szpitala, Krystynę Brzezińską oraz ówczesnego starostę, Piotra Piekarskiego. Decyzja ta do dziś budzi zdziwienie. Przez minione 10 lat chętni mogli oddawać krew tylko raz w tygodniu, w specjalnym ambulansie KOMAR działającym przy Szpitalu Średzkim. Wielu krwiodawców, którzy nie mieli możliwości skorzystania z krwiobusa w wyznaczonych datach, zmuszeni byli  jeździć do Śremu, Wrześni lub Poznania.
Wreszcie sytuacja uległa zmianie. Zadowolenia nie kryją liczni honorowi dawcy (obecnie przy oddziale rejonowym PCK w Środzie Wielkopolskiej prężnie funkcjonuje 9 klubów honorowych krwiodawców), którzy od dawna podkreślali, że oddawanej krwi mogłoby być więcej niż obecnie, gdyby w Środzie funkcjonował stacjonarny punkt krwiodawstwa czynny kilka razy w tygodniu.
_ Przywrócenie stałego punktu pobrań krwi w mieście oraz zwiększenie częstotliwości przeprowadzania akcji poboru krwi w Środzie Wlkp. wiązało się z rosnącym zapotrzebowaniem na krew i jej składniki oraz poprawą komfortu krwiodawców. Przedsięwzięcie, z pewnością wpłynie na pozyskanie większej ilości krwi, co tym samym przełoży się na zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców powiatu średzkiego, a to jest dla nas najważniejsze _ mówi Starosta Średzki Marcin Bednarz.
- To wielka chwila. Cieszymy się, że wreszcie, po wielu latach powraca do naszej placówki stały punkt pobrań krwi. To przede wszystkim zasługa starosty Marcina Bednarza. Na początek punkt będzie czynny dwa dni w tygodniu, jednak nie wykluczamy rozszerzenia jego działalności w przypadku zainteresowania krwiodawców - mówi Filip Waligóra, prezes zarządu Szpitala Średzkego.
W uroczystości otwarcia wzięli udział m.in.: Starosta Średzki Marcin Bednarz, Wicestarosta Piotr Kasprzak, Burmistrz Wojciech Ziętkowski, ksiądz kanonik Janusz Śmigiel, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu Krzysztof Olbromski oraz Zarząd Średzkiego Szpitala na czele z prezesem Filipem Waligórą.

Fot. Barbra Kołodziej
      Bartłomiej Król