Jesteś tutaj: Samorządowy Serwis Informacyjny Powiat Aktualności Aktualności Strażacy na kursie Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy

Strażacy na kursie Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy

W piątek, 8 września pierwsza grupa kursantów wzięła udział w szkoleniu z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy organizowanej przez Szpital Średzki Serca Jezusowego.

11.09.2017

8 września (w piatek) pierwsza grupa kursantów wzięła udział w szkoleniu z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy organizowanej przez Szpital Średzki Serca Jezusowego. Lecznica działa na podstawie akredytacji uzyskanej od Wojewody Wielkopolskiego na prowadzenie zajęć. Projekt jest realizowany na wniosek i z inicjatywy Starosty Średzkiego Marcina Bednarza.

Szkolenie z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy obejmuje przede wszystkim tematykę dotyczącą czynności podejmowanych przez ratownika wobec osoby w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego. Zakres czynności wykonywanych przez ratownika w ramach kursu obejmuje m.in.: resuscytację krążeniowo-oddechową, tamowanie krwotoków zewnętrznych i opatrywanie ran, unieruchamianie złamań i podejrzeń złamań kości oraz zwichnięć, ochronę przed wychłodzeniem lub przegrzaniem, prowadzenie wstępnego postępowania przeciwwstrząsowego, stosowanie tlenoterapii biernej, ewakuację z miejsca zdarzenia osób w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego oraz wsparcie psychiczne osób w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego. Prace nad przygotowaniem projektu rozpoczęły się w lutym tego roku.

Kursy adresowane są do funkcjonariuszy Straży Pożarnej, ochotników OSP oraz wszystkich, którzy chcą uzyskać tytuł ratownika na podstawie Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 19 marca 2007 r. W rozpoczętym właśnie kursie uczestniczy 12 strażaków z OSP Sulęcinek i Pięczkowo, którzy  podczas 66 godzin, w tym 41 godzin zajęć praktycznych, zdobędą wiedzą w zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy. Lekcje prowadzone są w systemie weekendowym. Zajęcia, prowadzone przez instruktorów zatrudnionych w szpitalu średzkim, zakończą się 24 września.

Kursy prowadzone są w administracyjnej części szpitala. Zajęcia odbywają się w komfortowych warunkach, w świeżo wyremontowanych salach wykładowych, w niewielkich 6-12 osobowych grupach. Zaświadczenie nabycia tytułu ratownika ważne jest przez okres 3 lat od dnia jego wydania.

- To ważna i cenna inicjatywa. Dotychczas  mieszkańcy powiatu  zobligowani  do ukończenia kursu ratownika musieli  korzystać oferty ośrodków położonych poza naszym terenem, najczęściej w Poznaniu - mówi Starosta Średzki Marcin Bednarz. -  Teraz szkolenia prowadzone będą także na miejscu, w średzkim szpitalu, co jest bardzo korzystne zarówno dla kursantów, jak i dla naszej placówki.

Fot. Szpital Średzki