Jesteś tutaj: Samorządowy Serwis Informacyjny Powiat Aktualności Aktualności Szkoły powiatowe z bogatszymi warsztatami

Szkoły powiatowe z bogatszymi warsztatami

Blisko 230 tysięcy złotych Powiat Średzki zamierza przeznaczyć na doposażenie pracowni szkolnych w Zespole Szkół Rolniczych oraz Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Środzie Wielkopolskiej. Działania władz Powiatu mają na celu uatrakcyjnienie oferty edukacyjnej podległych jej placówek szkolnych.

05.04.2017

Blisko 230 tysięcy złotych Powiat Średzki zamierza przeznaczyć na doposażenie pracowni szkolnych w Zespole Szkół Rolniczych oraz Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Środzie Wielkopolskiej. Po uregulowaniu kwestii dotyczącej kierunków kształcenia w obu placówkach, które odbyło się na skutek aktywnych działań Starosty Średzkiego Marcina Bednarza, to kolejne działania Samorządu w kierunku uatrakcyjnieniu oferty edukacyjnej szkół ponadgimnazjalnych, w których organem założycielskim jest Powiat Średzki.
CKZiU otrzyma na remont i doposażenie swoich warsztatów nieco ponad 86 tys. złotych. Ta kwota zostanie przede wszystkim przeznaczona na zakup sprzętu i nowoczesnych urządzeń, które będą służyć uczniom w zdobywaniu umiejętności i doświadczeń. CKZiU otrzyma wsparcie dla pracowni: budowlano-drzewnej (11 tys. 646 zł), samochodowej (15 tys. 700 zł), elektrycznej (7 tys. 455 zł), informatycznej (5 tys. 118 zł), rysunku technicznego (42 tys. 50 zł.), metrologii technicznej (2 tys. 370 zł) oraz logistycznej ( 1 tys. 297 zł).
Więcej, bo nieco ponad 140 tys. zł na ubogacenie swoich warsztatów otrzyma Zespół Szkół Rolniczych. ZSR planuje doposażyć pracownie: diagnostyki, technologii żywności, komunikacji w języku obcym,  a także teleinformatyki.
_ Nasze działania mają na celu wsparcie uczniów w uzyskaniu jak najlepszego wykształcenia _ mówi Starosta Średzki Marcin Bednarz. _ Chcemy, aby młodzież wybierała nasze szkoły mając słuszne przekonanie, że to dobre szkoły. Obie placówki, po dokonanym niedawno podziale kierunków, oferują bardzo szeroki wachlarz edukacyjny, atrakcyjny ze względu na potrzeby rynku pracy. Ponadto, po udzielonej pomocy Powiatu będą dysponowały doskonałą bazą dydaktyczną. Przypomnę też, że ze względu na bezpłatną komunikację działającą na naszym  terenie, a która docelowo obejmie cały powiat, młodzież może bez trudu i za darmo dotrzeć do naszych szkół.
Działania władz Powiatu mające na celu uatrakcyjnienie oferty edukacyjnej podległych jej placówek szkolnych rozpoczęły się kilka miesięcy temu, a spowodowane były mi.n. spadającym zainteresowaniem uczniów ofertą Zespołu Szkół Rolniczych. Starostwo podjęło prace, których celem było zwiększenie zainteresowania ofertą edukacyjną placówki.  Przeprowadzono więc pierwszy krok, jakim był  podział kierunków kształcenia na rok szkolny 2017/2018 w ZSR oraz CKZiU. Rozmowy nie były łatwe, ale przy aktywnym uczestnictwie starosty Marcina Bednarza uzyskano porozumienie.
W ofercie edukacyjnej obu zespołów Szkół, dla których organem prowadzącym jest Powiat Średzki (ZSR oraz CKZiU) inaczej niż w latach poprzednich, nie ma już powtarzających się propozycji edukacyjnych. Przygotowano taką ofertę edukacyjną, w której każda ze szkół proponuje inne kierunki kształcenia. Dokonany podział zdeterminowany był bazą lokalową i dydaktyczną, którą miały do zaoferowania szkoły. Po analizach okazało się, że Centrum dysponuje lepszym zapleczem technicznym, w tym przede wszystkim do nauczania w zakresie gastronomicznym, hotelarskim, fryzjerskim i budowlanym. Szkoła posiada pracownię elektryczną oraz profesjonalnie wyposażony warsztat samochodowy. Kierunki związane z tym kształceniem w sposób naturalny zostały więc w CKZiU. W ZSR nauczanie natomiast skupione zostanie wokół  kierunków związanych z rolnictwem, maszynami czy ślusarstwem, ale także pozwoli realizować pasję uczniów do munduru z zapotrzebowaniem instytucji wojskowych w kierunku związanym z teleinformatyką.

Fot. Barbara Kołodziej