Jesteś tutaj: Samorządowy Serwis Informacyjny Powiat Aktualności Aktualności Szpital Średzki w czołówce polskich placówek

Szpital Średzki w czołówce polskich placówek

W Szpitalu Średzkim Serca Jezusowego z sukcesem dokonano innowacyjnego przeszczepu flory bakteryjnej. 12 kwietnia zespół Pracowni Endoskopii pod kierownictwem świetnego gastroenterologa Aleksandra Maleszki po raz pierwszy w historii średzkiej lecznicy wykonał dwa zabiegi tego typu. Obok Szpitala Przybyszewskiego w Poznaniu, średzka placówka jest jedynym ośrodkiem w Wielkopolsce, gdzie dokonuje się przeszczepu flory bakteryjnej.

14.04.2017

W Szpitalu Średzkim Serca Jezusowego z sukcesem dokonano innowacyjnego przeszczepu flory bakteryjnej. 12 kwietnia zespół Pracowni Endoskopii pod kierownictwem świetnego gastroenterologa Aleksandra Maleszki po raz pierwszy w historii średzkiej lecznicy wykonał dwa zabiegi tego typu. Przygotowania do przeszczepu trwały blisko rok. Średzki zespół został w pełni przeszkolony w Ośrodku Badań i Przeszczepiania Mikrobioty Jelitowej; Centrum Medycyny Zapobiegawczej i Rehabilitacji  kierowanej przez dr. Pawła Grzesiowskiego.
Pierwszy przeszczep w Wielkopolsce wykonano niedawno w klinice gastroenterologii Szpitala Przybyszewskiego w Poznaniu. Szpital średzki jest drugim tego typu ośrodkiem w naszym regionie _ ale na dziś już liderem, bo tutaj lekarze wykonali  już dwa tego typu przeszczepy. W Polsce jedynie nieliczne ośrodki wykonują te zabiegi, choć w Europie Zachodniej i USA to metoda praktykowana z powodzeniem od lat.
_ Inicjatorem tego innowacyjnego przedsięwzięcia w naszym szpitalu jest znakomity specjalista z gastroenterologii  Aleksander Maleszka  _ mówi prezes Zarządu Szpitala Średzkiego Serca Jezusowego Filip Waligóra. _ Nie widzieliśmy żadnych przeciwwskazań, aby Szpital Średzki był jednym z pionierów tym zakresie w Polsce. Również władze Powiatu z wielką życzliwością odniosły się do tego pomysłu uznając, że  z pewnością dobrze przysłuży się naszym pacjentom. To kolejne przedsięwzięcie realizowane w średzkiej placówce, które rozszerza wachlarz świadczonych przez nas usług,  abyśmy mogli w jak największym zakresie pomagać pacjentom.
Przeszczep mikrobioty (flory jelitowej) jest metodą, którą po raz pierwszy zastosowano w 1958 r. u osoby zakażonej bakterią clostridium difficile. Pierwsze informacje na temat wykorzystania ludzkiego stolca do celów leczniczych datują się na okres medycyny chińskiej (IV w n.e.). Dziś jest to metoda uznana w leczeniu ciężkich, nawracających przypadków zapalenia jelit w przebiegu zakażenia clostridium difficile. U chorych, u których leczenie antybiotykami jest nieskuteczne lub występuje nawrót biegunki wskazane jest zastosowanie przeszczepienia mikrobioty jelita, który wykazuje wysoką, ok. 90% skuteczność w leczeniu (po jednym lub po 2-3 zabiegach)Przeszczep flory jelitowej wykonuje się w ściśle określonych wskazaniach. Jednym z nich jest nawracająca biegunka, która jest spowodowana m.in. długotrwałym zażywaniem antybiotyków. Przeszczep powoduje zmianę rodzaju flory jelitowej na właściwą, a eliminacji ulegają złe bakterie i dochodzi do normalnego funkcjonowania jelit. Przeszczep można uznać za udany jeśli materiał znajdzie się w przewodzie pokarmowym. Następnie na podstawie objawów można ustalić jakie przyniósł skutki, pierwsze efekty zauważalne są po dwóch, trzech dniach.
Wyjściowym materiałem do przeszczepu jest stolec zdrowej osoby. Podobnie jak w przypadku dawców narządów, i tutaj badania prowadzone są kompleksowo. Zachowane są najwyższe standardy. Szpital średzki pobiera materiał z Centrum Medycyny Zapobiegawczej i Rehabilitacji w Warszawie. Przeszczepy flory bakteryjnej są bardzo efektywne, co potwierdzają ustalenia towarzystw naukowo -medycznych na całym świecie.  Ich skuteczność przede wszystkim udokumentowana jest w przypadku  zakażenia clostridium difficile. Przeszczep ratuje zdrowie chorych  także w przypadku nieswoistych zapaleń jelit, choroby Crohna czy wrzodziejącego zapalenia jelita grubego i innych schorzeń. W średzkim szpitalu przeszczepowi flory jelitowej poddane zostały dwie kobiety. Jedna z nich była kierowana z innego szpitala.
_ Już  w tej chwili jest duże zainteresowanie tym zabiegiem, a będzie jeszcze większe, bo to jest metoda raczkująca w Polsce, a bardzo  już rozpowszechniona w Zachodniej Europie i USA _ mówi A. Maleszka. _ Przeszczep flory bakteryjnej może pomóc w leczeniu także otyłości, cukrzycy typu 2, zespołu metabolicznego, czy Parkinsona.  Prawidłowo pracujące jelita mają wpływ na funkcjonowanie pozostałych narządów naszego organizmu.
Zabieg nie jest refundowany przez NFZ, jego koszt  dla pacjentów wynosi 800 złotych (w tej kwocie mieści się 600 zł, którą szpital musi uiścić za sam materiał). Rzadko kiedy pojawiają się skutki uboczne w postaci biegunki. Nie ma potrzeby hospitalizacji, po zabiegu pacjenci mogą wrócić do domu. W zależności od objawów, w niektórych sytuacjach zabieg należy powtórzyć, w innych _ wystarczy jednorazowe działanie.
_ Naszym zamierzeniem jest, aby w przyszłości rekrutować miejscowych dawców _ mówi  Aleksander Maleszka. _ Chcemy, aby Szpital Średzki mógł sam przygotowywać materiał do przeszczepu. Wymaga to zaplecza, pewnych nakładów inwestycyjnych, ale z pewnością przy wsparciu zarządu naszej placówki i władz powiatu uda nam się tego dokonać. Wówczas koszty przeszczepu będą o wiele niższe dla naszych pacjentów.

Fot. Szpital Średzki